Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Chorwacji, skąd uda się do Słowacji i Turcji

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przybył w środę z wizytą do Chorwacji; następnie odwiedzi Słowację i Turcję.

 

W czwartek w Bratysławie odbędzie się spotkanie szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Yves'em Le Drianem.

 

Rzeczniczka MSZ Ewa Suwara poinformowała PAP, że wszystkie trzy wizyty nie są zorganizowane według jednej koncepcji, lecz odbywają się kolejno ze względów logistycznych.

 

W środę w Zagrzebiu Czaputowicz spotka się z wicepremier, minister spraw zagranicznych i europejskich Mariją Pejczinović Burić. "Jest to wizyta o charakterze bilateralnym. Tematami rozmów będą sprawy bieżące z agendy europejskiej, współpraca regionalna oraz kwestie bezpieczeństwa" - podkreśliła Suwara. Jak dodała, ministrowie omówią także kwestie dotyczące współpracy wojskowej.

 

Po spotkaniu w Zagrzebiu szef MSZ uda się do Bratysławy, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji. To Słowacja obecnie sprawuje prezydencję w V4.

 

Według Suwary minister Czaputowicz zaproponuje, aby podczas spotkania z Le Drianem poruszono takie tematy jak sytuacja w Syrii, Iranie, relacje transatlantyckie, sprawy wschodnie, kwestię Bałkanów Zachodnich oraz regionu Sahelu. "Celem spotkania Grupy Wyszehradzkiej z Francją jest identyfikowanie wspólnych obszarów współpracy. Dla nas wszystkich Francja jest ważnym partnerem" - zaznaczyła rzeczniczka MSZ.

 

Jak dodała, rozmowa w Bratysławie będzie dotyczyła też spraw europejskich. "Szczegółowy obszar tematyczny zostanie doprecyzowany podczas pierwszej sesji z udziałem ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej" - mówiła.

 

Z Bratysławy szef polskiej dyplomacji uda się do Ankary, gdzie w piątek weźmie udział w trilogu polsko-rumuńsko-tureckim dotyczącym bezpieczeństwa. Według Suwary spotkania w tym formacie odbywają się od 2016 r., a ostatnie miało miejsce w Bukareszcie w ubiegłym roku.

 

"Ideą trilogu jest zacieśnianie współpracy, wypracowanie stanowisk w najistotniejszych kwestiach oraz omówienie wspólnych wyzwań" - podkreśliła.

 

Suwara poinformowała, że podczas spotkania poruszone zostaną trzy obszary tematyczne, w tym wyzwania dla NATO na Wschodzie i Południu, relacje transatlantyckie oraz działania unijne na rzecz bezpieczeństwa.

 

"Ten trilog odbywa się w kontekście 70. rocznicy powstania NATO, a z naszej perspektywy to 20. rocznica Polski w NATO; dla Rumunii to 15. rocznica, więc to bardzo dobry moment, żeby podkreślić, jak istotna jest polityka bezpieczeństwa w kontekście NATO" - dodała rzecznik resortu dyplomacji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.31

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook