Broniarz: na ten moment nie ma przesłanek do rezygnacji ze strajku

(fot. PAP/Marcin Obara)

Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, okoliczności, informacji, które dawałyby powód do rozpatrywania możliwości rezygnacji ze strajku - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Wyraził ubolewanie, że rząd nie przedstawił wcześniej związkom materiałów, które będą przedmiotem negocjacji w niedzielę wieczorem.

 

W niedzielę o godz. 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie będą kontynuowane rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dot. sytuacji w oświacie.

 

Dramatyczny moment

 

"Formalnie strajk został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i tylko związek jest władny to powstrzymać. Ale w momencie, w którym rozmawiamy nie ma żadnych przesłanek, żadnych okoliczności, żadnych informacji, które dawałyby nam powód w ogóle do rozpatrywania tego elementu" - powiedział Broniarz w niedzielę w TVN24, pytany o perspektywę porozumienia z rządem i rezygnacji ze strajku.

 

Wyraził ubolewanie, że dzisiejsze rozmowy ze stroną rządową "będą toczyły się z pewnym znakiem zapytania wynikającym z faktu, że nie ma informacji, co wicepremier (Beata Szydło) położy na stole". "Wydawałoby się, że rozmowy zyskałyby na merytoryczności, gdybyśmy kilka godzin wcześniej te materiały dostali" - powiedział.

 

Jak mówił, "szkoda, że edukacja nie została ujęta w którejkolwiek z «piątek» pan prezesa Jarosława Kaczyńskiego, bo być może do tego wydarzenia by nie doszło" - powiedział Broniarz.

 

"Jesteśmy w naprawdę dramatycznym momencie, bo (w poniedziałek) o godz. 8.00 w niektórych placówkach o 7.30 rozpocznie się strajk, jakiego nie pamiętamy od 1993 roku" - dodał szef ZNP.

 

Według niego w piątek rząd zaproponował "rozwiązanie, które nie tylko poirytowało nauczycieli, ale które jest groźne dla sytemu oświaty". "Nie mam pretensji do pani Szydło, bo jej to położono. Ale ktoś, kto wpadł na pomysł, że oto w ciągu dwóch dni (będzie) szedł absolutnie na konflikt, na zwarcie, by pokazać rodzicom: «Słuchajcie, my chcemy dać nauczycielom za cztery lata 8 tys. zł brutto - to taka średnia wirtualna, której nikt nigdy nie widział, ale ładnie wygląda w mediach - a oni nie chcą. My im proponujemy większą pensję za większą pracę, a oni nie chcą»" - mówił.

 

Rządowe propozycje

 

Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

 

Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy. Nauczyciel dyplomowany po wprowadzeniu zmian otrzymałby w kolejnych latach, w wariancie pensum 22 h w 2020 - 6128 zł, 2021 - 6653 zł, 2022 - 7179 zł, 2023 - 7704 zł. W przypadku ustalenia pensum na poziomie 24 h (poziom średniej OECD) nauczyciel dyplomowany mógłby liczyć średnio na następujący wzrost wynagrodzenia 2020 - 6335 zł, 2021 - 7434 zł, 2022 - 7800 zł, 2023 - 8100 zł.

 

Zwiększenie pensum byłoby kroczące i obejmowało cykliczne jego podnoszenie co roku, wraz z przyznaną podwyżką, aż do osiągnięcia pułapu 22 (lub 24) godzin przy tablicy w 2023 roku. Założenia obejmują także prognozę naturalnych odejść nauczycieli z zawodu (m.in. w związku z emeryturą). Średnia odejść z lat 2010-2018 wynosi w granicach 25-30 tys. rocznie, a 80 proc. odchodzących nauczycieli nie jest zastępowana. Rząd ocenia, że szacunki sugerują, że pozwala to na wprowadzenie zmian bez jakiejkolwiek dodatkowej redukcji kadry.

 

FZZ i ZNP w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała: podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.; zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej; nowy system powinien obowiązywać już od przyszłego roku), a także wycofanie się z niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.

 

ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego, przeprowadziły referenda strajkowe. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 01:30:40 | 2019-04-08
Jak się zarabia jak pan Broniarz (12 tys. - sam podał w wywiadzie), to nie dziwi, że propozycje rządu są dla niego mało interesujące. A najgorsze że rzesza naiwnych nauczycieli wierzy, że on walczy o pieniądze dla nich. Ciekawe, że gdy nauczyciele najwięcej tracili, gdy zabierano im kolejne dodatki i byli zmuszani do pracy za darmo, to Broniarz&company siedzieli cicho jak myszy pod miotłą.

Oceń 6 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 16:10:32 | 2019-04-07
"Każdy nauczyciel niech sobie kupi 2 krowy, 2*500 daje tysiąc złotych i postulat środowiska załatwiony."

Na początku była mowa, że to kolejne rozdawnictwo, ale narracja musiała się zacząć zmieniać kiedy okazało się, że jest to program unijnych dopłat realizowany już w niektórych krajach unijnych.

Bo jak wiadomo, dla sił postępu, unijne rozdawnictwo jest koszerne. Ba! W dobrym, lewicowo-liberalnym tonie jest obiecać walkę o unijne pieniądze (czyli rozdawnictwo pieniędzy podatników UE w tym Polaków).

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:52:41 | 2019-04-07
Zgadza się. Prezes to jednak geniusz. Każdy nauczyciel niech sobie kupi 2 krowy, 2*500 daje tysiąc złotych i postulat środowiska załatwiony. Jak krowy za duże, to może kupić 10 tuczników i wyjdzie na to samo. A krowa, oprócz tego, że daje 1000 złotych daje także mleko jako wartość dodaną.

Oceń 4 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ket 12:25:06 | 2019-04-07
Przeszły, obecny i na zawsze przyszły Naczelnik Państwa Polskiego, Emerytowany Zbawca Narodu wie, że nie należy inwestować w nauczycieli, a system edukacji należy rozwalić. Niewyedukowanym tłumem łatwiej się steruje. Wg naczelnika co "daje" 500+ na krowę i 100+ na tucznika to właśnie bydło i nierogacizna są przyszłością narodu. Dobrych nauczycieli nie potrzeba. Krowa i świnia przyszłością Polski. Nauczyciel to przeżytek. Niech każdy nauczyciel kupi sobie krowę. I każdy uczeń też, niech kupi i niech pasie. Szkół nie będzie wtedy wcale, ale to nieważne...

Oceń 6 22 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook