Do Polski wrócili wysłannicy Caritasu Polska. Są wstrząśnięci skalą tragedii Jemeńczyków

(fot. deposit photos)

Do Polski wrócili wysłannicy Caritasu Polska, którzy sprawdzali w Dżibuti sytuację uchodźców z Jemenu - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe tej organizacji.

 

"Obrazy wojny w Jemenie niczym się nie różnią od tych z II wojny światowej, o której wciąż pamiętamy w Polsce. Jemeńczycy błagają o pomoc i nie możemy być obojętni w odpowiedzi na ich krzyk!" - mówi po specjalnej wizycie w Dżibuti wstrząśnięty skalą tragedii pracownik Caritasu Polska Maurycy Pieńkowski.

 

"Nasi pracownicy widzieli krzywdę, z którą żaden kraj w pojedynkę sobie nie poradzi. W tej dramatycznej sytuacji połączyliśmy siły z Polską Akcją Humanitarną i wspólnie niesiemy pomoc w miejsce, gdzie jest najwięcej cierpiących i potrzebujących na świecie" - podkreśla biuro prasowe Caritasu.

 

Dżibuti jest najbezpieczniejszym państwem dla uciekających z Jemenu. Ten mały kraj liczący milion mieszkańców przyjął w krótkim czasie tysiące uchodźców, również z pogrążonej w chaosie Somalii. Po pokonaniu drogą morską 30 kilometrów zaczyna się dla Jemeńczyków walka o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach. Uchodźcy cierpią głód i choroby, w Dżibuti trafiają do obozów i miast, gdzie nie starcza pomocy medycznej i zaopatrzenia. Poza lekami i jedzeniem brakuje dostępu do zdatnej do picia wody, miejsca do spania, ubrań. Uchodźcy nie mają miejsca, gdzie mogą zgłosić się po pomoc. Trudno znaleźć pracę, aby móc opłacić wysokie koszty życia.

 

"Odwiedziliśmy chorych w slumsach, egzystujących w tragicznych warunkach sanitarnych. W izdebkach, w których mieszkać musi często po kilkanaście osób, gdzie nie ma łazienek czy kuchni, spotkaliśmy Jemeńczyków z różnymi schorzeniami. Badaliśmy i ocenialiśmy potrzeby dzieci, u których stwierdzono wady serca, oka, kręgosłupa czy organów wewnętrznych. U osób starszych pojawiają się trudności z oddychaniem i poruszaniem się. Wspólnym mianownikiem łączącym te rodziny jest samotność w zmierzeniu się z chorobą. Nie mogą liczyć na pomoc państwa, jedyną pomocą jest ta docierająca od organizacji charytatywnych. Polacy angażują się w pomoc Jemeńczykom w ramach wspólnych działań Caritasu Polska i PAH" - czytamy w przekazanym komunikacie.

 

Jego autorzy podkreślają, że Caritas Polska chce przywrócić godność tym osobom. Rozpoznaje ich potrzeby, by wiedzieć, gdzie potrzebna jest konkretna pomoc rzeczowa, a gdzie wsparcie medyczne. Współpracuje też z lokalnym Caritasem Dżibuti.

 

Jak podkreśla Caritas, ważnym partnerem jest dla nich The Lutheran World Federation, która otacza szczególną opieką uchodźców przebywających w obozach. W trakcie pobytu przedstawiciele Caritasu nawiązali kontakt ze specjalistycznymi klinikami (okuliści, dentyści, ortopedzi), które zajmują się konkretnymi schorzeniami potrzebujących. Instytucje prowadzone przez chrześcijańskie wspólnoty zajmują się porzuconymi, a w ostatnim czasie koncentrują swą uwagę na potrzebach Jemeńczyków.

 

W ocenie wysłanników Caritasu bez natychmiastowej pomocy los tysięcy bezbronnych dzieci, kobiet i starszych jest przesądzony. Od miesięcy, a nawet lat, warunki w Jemenie nie pozwalają przeżyć dziesiątkom tysięcy ludzi. Naloty są prowadzone na terenach nieobjętych działaniami wojennymi. Wszystkie strony konfliktu - rebelianci Huti, siły rządowe oraz zorganizowane grupy terrorystów - nie respektują ustalonych rozejmów. Caritas Polska wraz z Polską Akcją Humanitarną jest na miejscu z potrzebującymi i tylko dzięki wsparciu ludzi dobrej woli może kontynuować działania ratujące życie.

 

Uchodźców z Jemenu można wesprzeć SMS-em na numer 72052 o treści Jemen (koszt 2,46 zł z VAT) lub przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Jemen. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

natali.swiderska 22:39:30 | 2019-03-04
Czasem umieszczacie bardzo poruszające artykuły, chciałoby się pomóc, choć cokolwiek, ale nie wiadomo jak? Dzięki, że tym razem podaliście numer konta. Pozdrawiam :)

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?