W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył w niedzielę ze Wzgórza Wawelskiego. Poprzedziła go msza św. w katedrze. Ksiądz prof. Jacek Urban mówił w homilii, że działalność powojennego antykomunistycznego podziemia była "walką o wolność, o Polskę i o prawdę".

 

W krakowskiej uroczystości uczestniczą m.in. wicepremier Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i minister, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

"Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się w ich intencji. Powoli uświadamiamy sobie, że to, co się stało po zakończeniu II wojny światowej, to było kolejne nasze, narodowe powstanie" - mówił ks. prof. Urban.

 

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

 

Jak podkreślił deklaracja założycielska Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, powołanego we wrześniu 1945 r., była "protestem przeciwko kłamstwu, przeciwko temu, co nowe władze zapowiadały, a co robiły", "odpowiedzią na obecność wojsk radzieckich w kraju, odpowiedzią na łamanie wolności obywatelskich, na okrutną działalność organów bezpieczeństwa".

 

"Odpowiedzią była decyzja o kontynuowaniu walki. To była walka o wolność, o Polskę i o prawdę" - podkreślił ks. Urban.

 

"Wspominamy walczących o wolność, o godność i o prawdę, których polecamy panu Bogu. Módlmy się także za nas współcześnie żyjących, aby te wielkie sprawy: wolność, suwerenność, prawda były także dla nas wielkie. Jeżeli o nie walczyć będziemy, wtedy o każdym z nas będzie można powiedzieć, że byliśmy żołnierzy niezłomnych godnymi dziećmi i godnymi wnukami" - podkreślił ks. Urban.

 

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

 

Marsz dotrze do Parku Jordana, gdzie odbędzie się druga część uroczystości - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod popiersiami Żołnierzy Wyklętych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook