Prokuratura postawiła zarzuty b. prezesowi i b. dyrektorom PKN Orlen

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Zarzuty niedopełnienia obowiązków, które doprowadziły do wyrządzenia szkody spółce PKN Orlen w wysokości ponad 3,4 mln zł - postawiła Prokuratura Regionalna w Łodzi b. prezesowi koncernu Jackowi K. i dwóm b. dyrektorom - Michałowi S. i Leszkowi K.

 

Poinformował o tym w środę rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.

 

Przedstawione członkom byłego kierownictwa PKN Orlen SA zarzuty związane z niegospodarnością w wielkich rozmiarach dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki. Chodzi o nieprawidłowe rozliczenie jednego z eventów organizowanych na zlecenie koncernu paliwowego.

 

"To kwestie związane z prawidłowością rozliczenia kwot należnych za bilety zorganizowanego na Stadionie Narodowym festiwalu motoryzacyjnego Verva Street Racing z 2014 roku. Wysokość szkody ujęta w zarzutach przedstawionych podejrzanym przekracza 3,4 mln zł" - wyjaśnił Bukowiecki.

 

Prokuratora Krajowa poinformowała, że b. prezesowi PKN Orlen Jackowi K. śledczy zarzucili niedopełnienie ciążących na nim obowiązków, w tym niepodjęcie właściwych działań, niewdrożenie odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, a także, że nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

 

"Brak podjęcia stosownych działań przez prezesa sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia PKN Orlen SA znacznej szkody majątkowej. Co więcej zaniechania prezesa doprowadziły do wyrządzenia spółce szkody w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy zł w związku z niewłaściwym rozliczeniem jednego z festiwali motoryzacyjnych" - podkreślono w komunikacie.

 

Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją imprezy z 2014 r. Według PK, b. dyrektorzy koncernu doprowadzili do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego wydarzenia, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną, czym wyrządzili PKN Orlen S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

 

Wszystkim grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

 

"Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Złożyli wyjaśnienia, odpowiadali na pytania prokuratora" - dodał prok. Bukowiecki.

 

Obecnie trwa przesłuchanie trzeciego z podejrzanych - b. dyrektora Leszka K. Po jego zakończeniu prokuratorzy zdecydują o środkach zapobiegawczych wobec zatrzymanych.

 

Jacek K., który prezesem PKN Orlen był od 2008 do 2015 r. oraz dwaj b. dyrektorzy koncernu - Michał S. i Leszek K. zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA. "Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" - podała prokuratura.

 

Od kwietnia ub. r. śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzka prokuratura. Jego główny wątek dot. niegospodarności na szkodę PKN Orlen SA w związku ze zlecaniem, nadzorowaniem i rozliczaniem usług powierzanych dwóm firmom zewnętrznym, specjalizującym się w organizacji eventów, spotkań, konferencji itp. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?