MSWiA: w mroźne dni zwróćmy szczególną uwagę na bezdomnych i starszych

(fot. shutterstock.com)

MSWiA i służby w związku z prognozami synoptyków zapowiadającymi spadek temperatury apelują, aby w najbliższych dniach zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Resort przypomina, że do 23 stycznia z powodu wychłodzenia zmarło w kraju 28 osób.

 

"Należy zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze - zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków" - apeluje MSWiA, prosząc, aby w czasie mrozów nie być obojętnym na czyjąś krzywdę.

 

Gdy widzimy potrzebującą pomocy osobę bezdomną lub starszą, należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze. "Pamiętajmy, że w takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie" - podkreśla ministerstwo.

 

Jak zwraca uwagę MSWiA, w związku z pogodą policjanci patrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Są to m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, i proponują bezdomnym m.in. przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że w całej Polsce do 23 stycznia z powodu wychłodzenia zmarło 28 osób.

 

MSWiA przypomina również, że w związku z opadami śniegu właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. "Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny" - podkreśla ministerstwo. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem, a nawet zakazem użytkowania obiektu.

 

Najtragiczniejszym zdarzeniem, gdy zalegający śnieg spowodował katastrofę budowlaną, było zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) w 2006 roku. W pawilonie odbywały się wówczas międzynarodowe targi gołębi pocztowych. Zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: mróz, bezdomni, mswia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?