W niedzielę wieczorem w Gdańsku "Światełko dla Pawła"

(fot. PAP/Artur Reszko)

Grupa gdańszczan organizuje w niedzielę wieczorem w centrum miasta spotkanie "Światełko dla Pawła". Zaopatrzeni w latarki i inne źródła światła mieszkańcy mają oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i zaprotestować przeciwko przemocy.

 

Spotkanie planowane jest na godz. 19:55 na gdańskim Targu Węglowym, na którym tydzień temu, o tej samej porze, odbywał się gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie tej imprezy Paweł Adamowicz został kilkakrotnie ugodzony nożem.

 

Zaproszenie na spotkanie, które jest oddolną inicjatywą gdańszczan, ukazało się na jednym z portali społecznościowych. Do wczesnego niedzielnego popołudnia chęć udziału w nim zadeklarowało już kilka tysięcy osób.

 

Spotkanie zatytułowane "Światełko do Pawła przeciw agresji i nienawiści" ma potrwać 5 minut i odbyć się w ciszy. Organizatorzy proszą uczestników o przyniesienie telefonów, latarek itp. "Chodź i zaświeć z nami, z Orkiestrą do Pawła. Wszyscy chodźcie, pozdrówmy w ciszy Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, pożegnajmy go i wyraźmy kategoryczny sprzeciw przemocy i złu" - apelują.

 

"W godzinie największej tragedii obecnych ludzkich dziejów w grodzie gdańskim rozświetlmy swoje serca. (...) Orkiestra, to My dlatego, zagrajmy w ciszy na bis, zapalmy wielkie światełko Pawłowi, właśnie o 19:55 w tą niedziele, właśnie tam, gdzie pojawiło się zło" - napisano też na profilu społecznościowym zaznaczając, że spotkanie jest "inicjatywą obywatelską całkowicie sercem pokierowaną".

 

"Przeciw przemocy, przeciw agresji, świecimy do Pawła ile się da. On na pewno by przyszedł, wsparł nas i zaświecił przeciw złu na tym świecie. Jesteśmy mu to winni" - podkreślono w internetowym zaproszeniu, apelując też do Jerzego Owsiaka, aby przyłączył się do akcji. "Miło, gdyby cała Polska w niedzielę rozpaliła swoje orkiestrowe serduszka, bo orkiestra to właśnie My" - dodali organizatorzy.

 

W ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

 

Tuż po ogłoszeniu śmierci Adamowicza prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak poinformował, że rezygnuje z tej funkcji. W sobotę Owsiak wziął udział w pogrzebie samorządowca. Tego dnia wieczorem, powołując się na liczne prośby (w tym żony Adamowicza) o zmianę decyzji, Owsiak poinformował, że "wraca do roboty". "Będę grał z Orkiestrą, będę prezesem Fundacji" - mówił w opublikowanym w internecie w sobotę wieczorem filmie. "Jedno serce zgasło, ale z drugiej strony miliony serc się otworzyły" - dodał. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.74

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook