Kowalczyk: wydam dodatkowe pismo, że nie można strzelać do loch ciężarnych

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wyda w piątek "dodatkowe pismo", które będzie uspokajało "w sposób absolutny, że nie można strzelać do loch ciężarnych".

 

Pytany w Programie I Polskiego Radia o odstrzał dzików w związku z Afrykańskim Pomorem Świń, szef resortu środowiska przypomniał, że obowiązuje w Polsce rozporządzenie mówiące o tym, że można strzelać do loch, ale nie loch ciężarnych.

 

"Jeśli ktoś nie rozróżnia lochy od lochy ciężarnej, to dzisiaj wydam jeszcze takie dodatkowe pismo, żeby uspokajało w sposób absolutny, że nie można strzelać do loch ciężarnych" - powiedział Kowalczyk.

 

Przypomniał, że aby choroba nie rozprzestrzeniała się w sposób intensywny, według instytucji UE, w strefie zarażonej ASF populacja dzika powinna być ograniczona - 0,1 dzika na 1 km kw.

 

Minister podkreślił, że polowania na dziki mają być skoordynowane w jednym czasie w pasie rozdzielającym obszar, gdzie jest ASF od tego, gdzie nie ma choroby. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby nie było "przemieszczania dzików ze strefy zarażonej do strefy zdrowej".

 

Szef ministerstwa środowiska przypomniał, że styczniowe polowania wielkoobszarowe na dziki są ograniczone do kilku powiatów.

 

Zapewnił, że pojawiająca się w mediach liczba 210 tys. dzików, które miały by być odstrzelone w styczniu, to "liczba z sufitu". "Odstrzały w tym roku będą mniejsze niż w latach poprzednich. Plan przewiduje 185 tys. sztuk dzików na cały rok (...), a nie teraz dodatkowo " - podkreślił. Dodał, że są jeszcze odstrzały na zalecenie lekarza weterynarii. "Tu może być też jeszcze kilka tysięcy. Razem, jeśli będzie ok. 200 tys., to wszystko" - zaznaczył.

 

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

patyk 14:18:33 | 2019-01-11
no proszę, dzik jest dzikiem od poczęcia

człowiek jest od poczęcia płodem - nie trzeba go chronić!

Oceń 25 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 09:15:01 | 2019-01-11
A teraz poprosze o instrukcje -rozpoznawanie ciazy u lochy na odleglosc 50 i wiecej metrow, w czasie sekundy.

Oceń 4 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook