Prezydent zwrócił się do ministra środowiska o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch

(fot. PAP/Rafał Guz)

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch - przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta po spotkaniu ws. planowanego odstrzału dzików.

 

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami: rolnictwa - Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska - Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. W spotkaniu - jak przekazała Kancelaria Prezydenta - wzięła udział również szefowa KPRP Halina Szymańska oraz pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Szymon Giżyński. Rozmowa dotyczyła planowanego odstrzału dzików.

 

"W trakcie spotkania omówiono kwestię zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania ASF, zalecanej przez UE. Omówiono także sytuację rolników polskich na obszarach dotkniętych występowaniem tej choroby i możliwości zminimalizowania ryzyka pojawienia się jej w innych miejscach" - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie.

 

Kancelaria przekazała ponadto, że prezydent zwrócił się do ministra środowiska "o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch".

 

Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

 

Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. W ich opinii zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

 

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 22:00:05 | 2019-01-10
Gdzie my żyjemy? W Polsce, czy w Batustanie? Czym to zajmuje się nasz PAD? Świniami, lochami dzików. A może by tak odtajnieniem raportu WSI, co obiecał przed wyborami ? A może by tak doprowadził do końca reformę sądownictwa, która wrócila do punktu A bez żadnego postępu, a pani Prezes SN i inni śmieją się w twarz zwykłemu obywatelowi? I na koniec pytanie. Czy prezydent Niemiec, kiedy była sprawa odstrzału dzików (ile to tysięcy odstrzelili tam?) zwoływał ministrów rolnictwa i wstawiał się za "wysokoprośnymi lochami" dzików? Nie ośmieszajmy się, drodzy Rodacy i nie dajmy się ośmieszać. I już na koniec poważnie, a gdzie troska o dzieci nienarodzone, zabijane tylko dlatego, że mają wadę genetyczną? Gdzie petycja ponad półmiliona Polaków? Tu dzieci, osoby ludzkie, o których się nie mówi, bo nie w porę z wyborami, a tu troska o dziki (nomen omen). 

Oceń 17 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook