GOPR: zmalało zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach

(fot. John Kraus / flickr.com / CC BY 2.0)

Zmniejszyło się zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. W środę wieczorem ratownicy GOPR obniżyli jego poziom z trzeciego do drugiego stopnia.

 

Warunki turystyczne w górach są nadal bardzo trudne. Na Babiej Górze leży 150 cm śniegu. Zaspy mają do 3 metrów.

 

>> Takiej zimy w górach jeszcze nie było. "Uwaga! Wychodzimy z Kasprowego!"

 

Goprowcy podali, że w rejonie Babiej Góry następuje powolna stabilizacja pokrywy śnieżnej. "Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie intensywne opady oraz silny wiatr, głównie z kierunku północnego i zachodniego, odkładał i uformował deski śnieżne. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu" - poinformował w komunikacie ratownik GOPR Tomasz Kozina.

 

Wyzwolenie lawiny jest możliwe, zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużej lawiny.

 

Goprowcy podali, że poruszanie się w takich warunkach wymaga od turystów umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.

 

W rejonie Babiej Góry panują bardzo trudne warunki turystyczne. Szlaki są zawiane śniegiem. Ich przebieg jest niewidoczny. Ratownicy GOPR dodali, że na czwartek prognozowane są słabe opady śniegu. Powieje wiatr z kierunku północno-wschodniego o prędkości do 30 km/godz. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rudawiktoria 09:00:46 | 2019-01-10
Goprowcy mają kiepsko w taką pogodę, szacun za taką robotę - na ferie przynajmniej przyda im się wsparcie http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Beskidy-w-ferie-na-narciarskich-stokach-ratownikow-GOPR-wespra-policjanci,190980,10.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook