Sasin o projekcie Inicjatywy Polskiej: to propozycja wywołania wojny religijnej

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

To jest propozycja wywołania wojny religijnej w Polsce - ocenił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS) pytany o projekt Inicjatywy Polskiej. Jak nie ma się żadnych pozytywnych propozycji gospodarczych, to zawsze pozostaje taki mechanizm - ocenił.

 

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę o inicjatywie, która - jak mówiła - jest "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa". Projekt ustawy przygotowany przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

 

"To jest propozycja właśnie wywołania wojny religijnej w tej chwili w Polsce" - ocenił Jacek Sasin w radiowej Jedynce. "Widać, że jak nie ma żadnych pozytywnych propozycji gospodarczych, to zawsze jest ten mechanizm wojny religijnej, rozpalenia kolejnego dyskusji, tak jak przy okazji aborcji, związków jednopłciowych. Tym razem wzięto na celownik Kościół, walkę z Kościołem, de facto walkę z religią - bo jeśli przypomni się, że kilka dni temu jeden ze współpracowników pani Barbary Nowackiej publicznie porównał wiarę w Boga do wiary w pokemony, to to pokazuje, o co tutaj naprawdę chodzi" - dodał.

 

"Nie chodzi o żaden mityczny rozdział Kościoła od państwa, a właściwie mityczny brak rozdziału, bo ten rozdział jest, Polska jest przecież państwem świeckim, niewyznaniowym, wbrew temu, co ci państwo opowiadają" - mówił Sasin.

 

Jak dodał, zasady te są szczegółowo opisane i przestrzegane. "Nikomu nie jest dzisiaj potrzebne otwarcie tej dyskusji" - ocenił.

 

Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które "chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole" oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Inicjatywa Polska chce też, by księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ponadto, domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, który zostanie złożony w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to - jak zapowiada Nowacka - "ruszy projekt obywatelski".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.9

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook