Kraków: niedzielny "Spacer wokół szopki"

(fot. Agnes Kantaruk/shutterstock.com)

Historię krakowskich szopek zainteresowani będą mogli poznać podczas "Spaceru wokół szopki", który odbędzie się w Krakowie w niedzielę. Spacerowicze zobaczą tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.

 

Organizatorzy szczególnie zapraszają na wydarzenie, ponieważ krakowskie szopkarstwo trafiło, jako pierwsza polska tradycja, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

 

"Szopka to dzieło mistrzów, zachwyca" - powiedziała PAP Małgorzata Niechaj, kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), które realizuje projekt.

 

"Spacer wokół szopki", prowadzący szlakiem krakowskich szopek, rozpocznie się o godz. 14 przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej. "Wycieczka" potrwa ok. dwie godziny, jej uczestnicy zobaczą szopki usytuowane w różnych lokalizacjach miasta. Wydarzenie zakończy się w Celestacie, gdzie mieści się wystawa szopek biorących udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich.

 

Podczas spaceru historię krakowskiego szopkarstwa przybliży Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które popularyzuje tradycję.

 

Kolorowe dzieła sztuki od kilku lat, każdej zimy, pojawiają się w przestrzeni Krakowa - na placach (zabezpieczone w szklanych witrynach), w witrynach instytucji i sklepów. Prezentując kompozycje w plenerze, MHK chce zwrócić uwagę na tradycję, chce też w sezonie zimowym przyciągnąć turystów.

 

Każdego roku liczba szopek w zimowym plenerze miasta wzrasta. W tym roku szopki są w 15 lokalizacjach. Konstrukcje te szopkarze tworzą specjalnie z myślą o plenerowej prezentacji, na zamówienie MHK. Tradycyjne dzieła sztuki szczególną uwagę zwracają w nocy, kiedy są podświetlone w gablotach. Oprócz tego szopki można zobaczyć na terenie prywatnych posesji i różnorodnych instytucji.

 

Szopka krakowska przedstawia architekturę Krakowa. Oprócz scen biblijnych kompozycja zawiera postacie biblijne, legendarne i historyczne. Historia szopkarstwa krakowskiego sięga poł. XIX w. Szopki tworzyli murarze i cieśle z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie Bożego Narodzenia chodzili z szopkami po domach. Szopki zmieniały się wraz z rozwojem technologii. Dziś oryginalne konstrukcje profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook