Pracowity Sylwester beskidzkich goprowców

(fot. praszkiewicz / Shutterstock.com)

Sporo pracy w Sylwestra mieli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Wyruszali m.in. na akcje poszukiwawcze w rejonie Pilska i na Babiej Górze.

 

Pomogli też turystom w schroniskach, uskarżającym się na różne dolegliwości - podali w Nowy Rok goprowcy ze Szczyrku.

 

Goprowcy w poniedziałek odnaleźli parę narciarzy, którzy zabłądzili w rejonie Pilska. Ze względu na głęboki śnieg, połamane drzewa w lesie oraz trudny, stromy teren, nie byli w stanie wrócić po swych śladach. Ich dokładną pozycją ustalono dzięki aplikacji "Ratunek", którą mieli zainstalowaną w telefonie. "Zostali odnalezieni w Roztoce przez patrol ratowników ze stacji na Hali Miziowej" - podali goprowcy.

 

Ratownicy ze stacji na Markowych Szczawinach sprowadzili z kolei na Przełęcz Krowiarki turystę, który zabłądził pomiędzy Babią Górą a Gówniakiem. "Tu również pomocna była aplikacja Ratunek. Pozwoliła szybko ustalić koordynaty miejsca, w którym się znajdował" - dodali.

 

Goprowcy z Klimczoka udzielili w schronisku pomocy turyście, który zgłosił problemy z oddychaniem oraz drętwienie kończyn, a także 11-letniej dziewczynce, uskarżającej się na silne bóle brzucha. "Mężczyzna został przetransportowany samochodem terenowym GOPR do Szczyrku. Dziewczynkę przekazaliśmy Zespołowi Ratownictwa Medycznego" - poinformowali goprowcy.

 

Ratownicy pomogli też kobiecie, która złamała rękę na trasach biegowych na Kubalonce. "Została zaopatrzona, zabezpieczona termicznie i przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego z Wisły" - podali.

 

Ostatni dzień roku pracowicie spędzili goprowcy, którzy pełnili dyżury w ośrodkach narciarskich. W sumie jest to 19 stacji w Beskidach.

 

Grupa Beskidzka jest największą spośród działających w ramach GOPR. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego. Należy do niej ok. 500 ratowników, w tym ok. 200 seniorów. Czynnych ratowników jest ok. 300. 90 proc. stanowią ochotnicy. Beskidzcy goprowcy każdego roku wyruszają z pomocą ponad 3 tys. razy, z czego blisko 2 tys. zimą. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook