Belgia: król przyjął rezygnację szefa rządu. Monarcha nie przyjął jej od razu

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

Król Belgów Filip I przyjął rezygnację premiera Charles'a Michela, ale jednocześnie poprosił go, by stał na czele rządu jako pełniący obowiązki jego szefa do czasu majowych wyborów parlamentarnych - poinformował w piątek pałac królewski.

 

Michel ogłosił swoją rezygnację we wtorek, ale monarcha nie przyjął jej od razu. Zamiast tego przez dwa dni konsultował się z przywódcami partii politycznych. 

 

Kierowany przez Michela rząd dwa tygodnie temu zmienił się w mniejszościowy, gdy w proteście przeciwko paktowi ONZ w sprawie migracji z rządowej koalicji wyszła jej największa partia - flamandzkich nacjonalistów Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). 

 

Ostatecznie do podania się do dymisji skłoniła premiera groźba przegłosowania w parlamencie wniosku o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu; wniosek ten przedstawiły ugrupowania opozycyjne: socjaldemokraci i Zieloni. 

 

Według piątkowego komunikatu król zaapelował do polityków, by w nadchodzących miesiącach w sposób "rozsądny" reagowali na wyzwania dotyczące gospodarki, krajowej polityki finansowej oraz spraw międzynarodowych, a także by spełniali oczekiwania Belgów, jeśli chodzi o kwestie społeczne i ekologiczne. 

 

Jak podały cytowane przez państwowego nadawcę RTBF źródła w pałacu, w ocenie Filipa I przywódcy partii politycznych w rozmowach z nich deklarowali gotowość do zapewnienia bezproblemowego funkcjonowania rządu. 

 

Wybory parlamentarne w Belgii są zaplanowane na 26 maja 2019 roku.

 

Większość państw ONZ - 164 - przyjęła 10 grudnia w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji. Ma być to pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie. Dokument został w Marrakeszu przyjęty przez aklamację, ale z podpisania paktu wycofało się kilka krajów, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?