Premier rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu przed szczytem ws. Brexitu

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu Teresą May przed niedzielnym szczytem ws. Brexitu. Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem, a umowa, którą udało się wypracować, to najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć - podkreślił premier.

 

"Rozmawiałem właśnie z brytyjską Premier @theresa_may o przygotowaniach do szczytu, który określi, jak będzie wyglądał #Brexit. Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem, a umowa, którą udało się wypracować, to najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć" - napisał Morawiecki w piątek wieczorem na Twitterze.

 

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała PAP, że "premier May podziękowała szefowi polskiego rządu za działania podejmowane w celu wypracowania kompromisu między Zjednoczonym Królestwem a pozostałymi państwami Unii Europejskiej".

 

Jak dodała, wypracowane porozumienie jest najlepszym z możliwych do osiągnięcia. - Szefowa brytyjskiego rządu poinformowała też premiera Morawieckiego, że na sobotę planuje dodatkowe rozmowy z przewodniczącymi Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej - powiedziała rzeczniczka rządu.

 

Kopcińska relacjonowała, że premier Morawiecki zwrócił podczas rozmowy uwagę, że Wielka Brytania "zawsze mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu i będzie tak również w przyszłości".

 

- Umowa wypracowana przez unijnych i brytyjskich negocjatorów stanowi podstawę do kontynuowania bardzo ścisłych relacji, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej, obronnej i bezpieczeństwa. Również w stosunkach dwustronnych Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami - powiedziała rzeczniczka rządu.

 

Przywódcy państw i rządów unijnej "27" spotkają się w niedzielę, by zatwierdzić umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między obu stronami.

 

Bruksela i Londyn w czwartek ogłosiły uzgodnienie deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji po Brexicie. Wraz z umową dotyczącą wyjścia ma być ona zaaprobowana przez przywódców 27 państw członkowskich podczas niedzielnego szczytu w belgijskiej stolicy. Kwestią sporną pozostaje jednak Gibraltar.

 

Premier May, która przyleci do Brukseli na dzień przed szczytem, w sobotę spotka się o godz. 18 z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Będzie to ich druga rozmowa w belgijskiej stolicy w tym tygodniu.

 

Szczyt rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.30 od spotkania przywódców unijnych z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Następnie o godz. 10 rozpocznie się sesja w formacie 27 państw, a o godz. 11 na spotkanie doproszona zostanie szefowa brytyjskiego rządu. Poza zatwierdzeniem umowy o Brexicie szefowie państw i rządów mają rozmawiać o dalszym harmonogramie prac i ewentualnych przygotowaniach do scenariusza przewidującego brak porozumienia.

 

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ma dojść 29 marca 2019 r. i do tego czasu umowa w sprawie Brexitu powinna zostać zaaprobowana przez obie strony.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook