Wybory samorządowe: 78 prezydentów z lokalnych komitetów, 21 z list Koalicji Obywatelskiej, 4 z PiS

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Spośród 107 miast prezydenckich w Polsce, z list lokalnych komitetów w ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych 78 prezydentów, z list Koalicji Obywatelskiej - 21, PiS - 4, SLD - 2 oraz po jednym z list Kukiz'15 i PSL.

 

W I turze wybrano 64 prezydentów, w 43 miastach konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów.

 

W tegorocznych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W I turze wybrano 1826 włodarzy, w II turze - 649. W dwóch miejscowościch, gdzie zarejestrowano tylko po jednym kandydacie nie dokonano wyboru; kandydaci nie uzyskali bowiem więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

 

Jak podało PKW, w Warszawie zwyciężył Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), w Krakowie Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego), Gdańsku Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamicza Wszystko dla Gdańska), w Poznaniu Jacek Jaśkowiak (Koalicja Obywatelska), w Łodzi Hanna Zdanowska (KWW Hanny Zdanowskiej), w Szczecinie Piotr Krzystek (KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni), w Olsztynie Piotr Grzymowicz (KWW Piotra Grzymowicza), w Białymstoku Tadeusz Truskolaski (Koalicja Obywatelska), w Zielonej Górze Janusz Kubicki (KWW Janusza Kubickiego), w Lublinie Krzysztof Żuk (KWW Krzysztofa Żuka), w Kielcach Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty), w Bydgoszczy Rafał Bruski (Koalicja Obywatelska) w Opolu Arkadiusz Wiśniewski (KWW Arkadiusza Wiśniewskiego), w Katowicach Marcin Krupa (KW Forum Samorządowe i Marcin Krupa), a w Rzeszowie Tadeusz Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca). (PAP)

 

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 48,83 proc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook