Prezydent: eliminacja głodu jest warunkiem pokoju na świecie

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Jednym z warunków pokoju na świecie jest trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu; aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego - powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda.

 

We wtorek, z okazji Światowego Dnia Żywności, prezydent złożył wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

 

Podczas sesji w FAO prezydent podkreślił, że 16 października - Światowy Dzień Żywności - to dla każdego Polaka szczególna data, ponieważ dokładnie 40 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Duda przypominał, że papież w 2001 r., w przesłaniu do uczestników 31 Konferencji FAO, zwrócił uwagę, że "różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób". "Taka sytuacja negatywnie wpływa na problematykę pokoju między narodami" - zaznaczył.

 

Polski prezydent ocenił, że ochrona środowiska naturalnego jest nierozłączną częścią planu zmierzającego do wyeliminowania problemu głodu, a Polska przyjęła założenie, że trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu stanowi jeden z warunków pokoju na świecie.

 

Duda nawiązał w swoim wystąpieniu do zaplanowanego na grudzień szczytu COP24, podkreślając, że w centrum rozważań światowych przywódców nad klimatem powinni znaleźć się ludzie. "Polska będzie przewodniczyła po raz czwarty negocjacjom klimatycznym. Tym razem nasza prezydencja zbiega się z kluczowym etapem wdrażania porozumienia paryskiego" - wskazywał Duda.

 

W trakcie grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach toczyć się będą prace przede wszystkim nad przyjęciem pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie - pierwszej w historii międzynarodowej umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację porozumienia.

 

Duda mówił, że implementacja porozumienia paryskiego ma na celu m.in. rozwijanie niskoemisyjnych i odpornych na zmianę klimatu gospodarek na całym świecie. "Zgodnie ze zrównoważonymi celami rozwoju, działania klimatyczne powinny brać pod uwagę wszystkie elementy środowiska: atmosferę, geosferę, hydrosferę, a także biosferę. Takie całościowe podejście wniesie wkład na rzecz zapewnienia zrównoważonych dostaw energii zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu, przyczyni się również do walki z biedą, zapewni dostęp do wody pitnej i przyczyni się do wyeliminowania głodu" - mówił.

 

Duda zauważył, że jednym z wymogów porozumienia paryskiego jest znalezienie równowagi pomiędzy emisjami dwutlenku węgla i jego pochłanianiem przez ekosystemy. Jak podkreślił, szczególnie istotną rolę w wychwytywaniu i magazynowaniu dwutlenku węgla stanowią lasy. Ocenił też, że rozsądna gospodarka leśna pozwala przeciwdziałać negatywnym efektom zmian klimatycznych, w tym suszom i degradacjom gleby.

 

Prezydent zwrócił również uwagę, że Katowice - gdzie odbędzie się COP24 - stanowią bardzo dobry przykład miasta i regionu, gdzie sprawiedliwa transformacja związana ze zmianami klimatu przebiega w sposób pomyślny, a wysiłkom na rzecz "bardziej zrównoważonej przyszłości" towarzyszy wzrost gospodarczy i rosnący dobrobyt lokalnej populacji.

 

"Mam nadzieję, że wynikiem naszych dyskusji w Katowicach będzie deklaracja solidarności, idei tak bliskiej wszystkim Polakom, która prowadzić będzie do bardziej sprawiedliwej transformacji" - oświadczył Andrzej Duda. "Poprzez implementację odważnych polityk w obszarze klimatu, bioróżnorodności, a także walki z pustynnieniem damy przyszłym pokoleniom bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat" - dodał.

 

Po sesji plenarnej Duda spotkał się z dyrektorem generalnym FAO Jose Graziano da Silva.

 

W Światowym Dniu Żywności prezydent złożył także wizytę w siedzibie głównej Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych oraz spotkał się z dyrektorem zarządzającym WTP Davidem Beasleyem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook