Wrocław: izby lekarskie za szczepieniami jako kryterium przy przyjęciu do przedszkoli

(fot. shutterstock.com)

Izby lekarskie wsparły zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Projekt przygotowało dwóch wrocławskich aktywistów.

 

Prezes Dolnośląskie Izby Lekarskiej Paweł Wróblewski podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że samorząd lekarski cieszy się z inicjatywy obywatelskiej, która wskazuje szczepienia jako jedno z kryteriów przejęcia dzieci do żłobków czy przedszkoli.

 

"Jest duża szansa, że ta inicjatywa się powiedzie. Izby lekarskie wielokrotnie próbowały coś z tym zrobić, ale jednak nie jesteśmy traktowani jako głos społeczeństwa. Ruchy antyszczepionkowe w ostatnich latach bardzo mocno nasiliły swoją działalność i w moim przekonaniu zaczyna ona graniczyć z bioterroryzmem" - mówił Wróblewski.

 

Dodał, że obecnie na świecie obserwuje się dużą migrację ludności. "Kraje takie jak Rumunia czy Włochy zniosły obowiązek szczepień i już mają problem z odrą. Trzeba działać szybko i nie dopuścić do tego, by epidemia przeniosła się na nasz grunt" - mówił prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

 

Wróblewski poinformował, że izby włączą się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. "Myślę, że od listopada w izbach będzie można złożyć podpisy pod tym projektem, później zaś może w szpitalach i przychodniach" - powiedział.

 

Projekt napisali aktywista i społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. Wagner poinformował w piątek, że podpisało się pod nim ponad 2 tys. osób. "Po wyborach samorządowych sformalizujemy komitet obywatelski, który jest potrzeby do złożenia inicjatywy u Marszałka Sejmu. Komitet złoży projekt do marszałka i on ma 14 dni na wydanie opinii, następnie od tego momentu mamy trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów" - mówił Wagner.

 

Wcześniej powiedział PAP, że projekt uchwały ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli.

Podkreślił, że według regulacji zawartych w przygotowanym projekcie samorządy będą mogły wprowadzić szczepienia jako jedno z punktowanych kryteriów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. "Podobnie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka" - wyliczał Wagner.

 

Zwrócił również uwagę, że w projekcie są regulacje umożliwiające zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. "Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane" - dodał.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.53

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook