Ruszyła procedura naboru kandydatur na rzecznika praw dziecka

(fot. nowy dziennik / flickr.com)

Procedura naboru kandydatur na rzecznika praw dziecka ruszyła ponownie - podał w piątek na Twitterze dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

 

"Procedura naboru kandydatur na rzecznika praw dziecka ruszyła ponownie" - podał Grzegrzółka. Poinformował, że marszałek Sejmu wyznaczył termin zgłaszania kandydatów na 12 października do godz. 16.00. "Kandydatów mogą zgłaszać grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów i marszałkowie obu izb" - wskazał na Twitterze.

 

 

Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna konieczna do wyboru rzecznika wynosiła 200 głosów. Kandydaturę Dudzińskiej poparło 194 posłów, 192 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Do wyboru Dudzińskiej zabrakło czterech głosów. Nie głosowało 62 posłów.

 

Była to kolejna próba wybrania nowego rzecznika praw dziecka. W głosowaniu w połowie września wymaganej bezwzględnej większości sejmowej nie uzyskał żaden z dwóch kandydatów: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15. PiS zgłosił wówczas Sabinę Lucynę Zalewską, ale po posiedzeniu opiniujących kandydatury sejmowych komisji złożyła ona do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swą kandydaturę.

 

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

 

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie on pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?