Ogólnopolskie Dyktando 14 października w Katowicach. Można wygrać 30 tys. zł

(fot. debby hudson / unsplash)

Do 2 października można nadsyłać zgłoszenia na Ogólnopolskie Dyktando, które odbędzie się 14 października w Katowicach. Mistrz Ortografii Polskiej otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł, laureaci II i III miejsca odpowiednio 15 i 5 tys. zł.

 

Autorem tekstu jest prof. Andrzej Markowski. "Tematycznie tekst nawiązuje do stulecia Sami-Wiecie-Czego. Jest gotowy, ale uznałem, że jest za łatwy i zaraz po powrocie do Warszawy przygotuję aneks. Dla tych 30 osób wyspecjalizowanych w pisaniu dyktand, które znają ortografię lepiej niż ja, muszą być haczki" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach. Wyznał też, że w tekście pojawi się słowo "tudzież", trochę nazw własnych, dwie geograficzne i cztery nazwiska. 

 

W tekście dyktanda zostaną użyte wyrazy obecne w "Wielkim słowniku ortograficznym PWN" pod redakcją Edwarda Polańskiego z 2018 r. "Mogą się też pojawić słowa, których nie ma w tym słowniku, ale ich pisownię da się wywieść jednoznacznie z reguł ortograficznych zamieszczonych we wstępie do słownika" - zaznaczył prof. Markowski. 

 

"Kiedy pisałem dyktanda, starałem się, żeby każde miało inną formę podawczą. To ma zupełnie inną" - powiedział. 

 

Organizatorzy gwarantują udział w dyktandzie 978 osobom, które jako pierwsze zarejestrują swoje zgłoszenie w konkursie, wypełniając formularz na stronie www.dyktando.info.pl. W konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata ani pracownicy naukowi z tego zakresu, a także zwycięzcy poprzednich edycji. Lista osób zakwalifikowanych do konkursu ukaże się 5 października na oficjalnej stronie konkursu. 

 

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda - największej i najstarszej cyklicznej imprezy upowszechniającej kulturę języka polskiego - była Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, senator i wicemarszałek Senatu VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. 

 

Narodową klasówkę napisało do tej pory w Katowicach ponad 50 tys. osób. Pierwsze dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku, gromadząc po kilka tysięcy osób. 

 

Kilkakrotnie tekst dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 r. przez Stefana Kamockiego, nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Kolejny bezbłędny tekst w historii imprezy napisali w 2001 r. Małgorzata Denys i Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi, informatykowi z Bydgoszczy. Piątym bezbłędnym zwycięzcą konkursu został w 2009 r. Jan Chwalewski. Mistrzowie Polskiej Ortografii Dariusz Godoś i Krzysztof Szymczyk zostali korektorami Słownika Ortograficznego PWN.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Noe.D 12:01:09 | 2018-09-14
No po prostu super! Polska język trudna język ;-) Pięć osób na 50 tys. napisało tekst bezbłędnie... Ciekawe, jak by to poszło tym, którzy z definicji, z racji wykształcenia, nie mogą w konkursie brać udziału...

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook