Akcja energetyków: 400 tys. zł m.in. dla domów dziecka z południowej Polski

(fot. Photographee.eu / shutterstock.com)

Pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych z południowej Polski zwyciężyło w 14. edycji akcji Domy Pozytywnej Energii. Zwycięskie domy dziecka dostały po 35 tys. zł na potrzeby swoich wychowanków - podali w czwartek organizatorzy konkursu, w którym łączna pula nagród wyniosła 400 tys. zł.

 

Głównym celem akcji jest poprawa warunków życia, rozwoju i edukacji dzieci z domów dziecka. Otrzymane pieniądze, zgodnie z regulaminem, muszą być przeznaczone na potrzeby podopiecznych zwycięskich placówek - rozwój ich pasji i zainteresowań, podniesienie aktywności fizycznej czy poprawę warunków mieszkaniowych.

 

Tegoroczna akcja ruszyła wiosną. Do udziału w niej zaproszono niemal 200 domów dziecka z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Nadesłano 43 prace.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Z energią świętujemy stulecie odzyskania niepodległości Polski". Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu scenariusza gry terenowej z opisem zadań nawiązujących do tematu akcji. W ten sposób dzieci i młodzież uczyły się historii i mogły pokazać, co z ich punktu widzenia jest ważne w kontekście historii Polski.

 

Przygotowane przez dzieci prace były zróżnicowane tematycznie. W wielu z nich uczestnicy skupili się nie tylko na zaprezentowaniu scenariusza, ale przekazali pełną dokumentację z przeprowadzonych na swoim terenie gier. Tworząc opisy zadań, młodzi ludzie wykazali się dużą kreatywnością - uznali członkowie kapituły oceniającej nadesłane na konkurs prace.

 

 

Zwycięskimi domami dziecka zostały: Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa" w Krakowie, Dom Dziecka "Hanka" w Dębicy, Ośrodek Święta Elżbieta Placówka Socjalizacyjna nr 2 w Rudzie Śląskiej, Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opolu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Chata SKSK w Świdnicy.

 

Wyróżnienia i czeki odebrali też przedstawiciele 15 innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, których prezentacje zostały również docenione przez kapitułę konkursu.

 

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że jego istotą jest nie tylko pomoc finansowa dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także możliwość twórczej aktywizacji wychowanków, którzy wspólnie przygotowują pomysłowe i dopracowane w szczegółach prace.

 

Pomysł akcji zrodził się kilkanaście lat temu na Dolnym Śląsku, w spółce EnergiaPro, która potem stała się częścią Taurona. Pierwsza edycja akcji na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie została przeprowadzona w 2005 r. Później inicjatywa została rozszerzona na całą południową Polskę, gdzie działa dostawca prądu. Od 2011 r. udział w akcji wzięło blisko 17 tys. dzieci i młodzieży.

 

Finał czternastej edycji akcji, której organizatorem i mecenasem jest grupa energetyczna Tauron, zorganizowano w środę na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook