W czwartek prezydent weźmie udział w spotkaniu głów państw europejskich na Łotwie

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z 12 innymi głowami państw europejskich weźmie udział w spotkaniu tzw. Grupy Arraiolos na Łotwie.

 

Tematem rozmów będą zagrożenia dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Duda, któremu towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, uda się do Rygi na zaproszenie prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa. Obok prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu mają wziąć udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

 

Jak zapowiedział Szczerski, wiodącym tematem tegorocznego - czternastego - spotkania Grupy Arraiolos będą "kwestie twardych i miękkich zagrożeń dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie".

 

- Prezydenci podejmą refleksję nad obecną sytuacją w Europie. Dyskusja dotyczyć będzie aktualnych wyzwań i zagrożeń geopolitycznych. Przywódcy rozmawiać będą także o problemach i wyzwaniach społecznych na Starym Kontynencie - przekazał prezydencki minister.

 

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, głównym celem corocznych spotkań Grupy Arraiolos, których pomysłodawcą był prezydent Portugalii (w latach 1996-2006) Jorge Sampaio, jest wspólna refleksja nad najbardziej aktualnymi wyzwaniami, przed jakimi staje Europa. W pracach Grupy biorą udział prezydenci państw UE niesprawujący bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach. Jej nazwa pochodzi od nazwy portugalskiego miasta, w którym odbyło się pierwsze spotkanie Grupy w 2003 r. Prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos już po raz czwarty.

 

Szczerski poinformował także PAP, że na marginesie szczytu polski prezydent odbędzie bilateralne spotkanie z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem.

 

- Tematem rozmowy będą kwestie dwustronne, przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej - dodał polityk.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:01:37 | 2018-09-12
Oby tylko nie zabierał głosu,  bo znowu  urzędnicy będą tłumaczyć.

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook