Kalisz: 15 danieli wypuszczono na wolność do brzezińskich lasów. To nowy element przyrody

(fot. satynek / shutterstock)

15 danieli wypuszczono w sobotę na wolność z zagrody w Pieczyskach w powiecie kaliskim. Celem jest introdukcja danieli, czyli wprowadzanie nierodzimego gatunku zwierząt jako nowego elementu przyrody w gminie Brzeziny - poinformowała PAP dyrektor wydziału promocji i obsługi rady w starostwie kaliskim Wioletta Przybylska.

 

W 2016 roku Koło Łowieckie nr 34 "Szarak" z gminy Brzeziny zakupiło pięć łań, jednego byka i młodego byczka. Zwierzęta umieszczono w specjalnej zagrodzie w miejscowości Pieczyska w okolicy Rezerwatu Przyrody "Olbina" i brzezińskich lasów.

 

"Zakupiono jednego byka, bo on tworzy harem; gdyby było ich więcej, to dochodziłoby do walki między bykami" - wyjaśniła Wioletta Przybylska. Dodała, że pochodzenie zwierząt objęte jest tajemnicą, ponieważ dostawcy nie chcą ujawniać miejsc prywatnych hodowli.

 

"Rozmnażanie stada trwało dwa lata (...) Łącznie urodziło się 8 danieli. Najstarszy byk w stadzie ma 4 lata, a najmłodsze ciele urodziło się 24 lipca i ma zaledwie kilka tygodni. Szacuje się, że teraz w brzezińskich lasach jest łącznie ok. 20 danieli" - poinformowała Przybylska.

 

Daniele - wyjaśniła dyrektor - teraz będą dzielić się na mniejsze stada i szukać dogodnego miejsca do dalszego rozrodu, ale już w warunkach naturalnych. Nie bez znaczenia jest czas wypuszczenia zwierząt z zagrody, bowiem zbliża się okres godowy, a wcześniej zwierzęta muszą przystosować się do naturalnych warunków.

 

Gody danieli, tzw. bekowisko, odbywają się w październiku i listopadzie. Samica daniela rodzi w czerwcu i w lipcu - zazwyczaj jedno młode cielę, czasami dwa, bardzo rzadko trzy. Ciąża trwa około 230 dni.

 

Przybylska poinformowała, że daniele wykazują duże zdolności adaptacyjne. Uwielbiają przebywać w rzadkich lasach oraz na ich obrzeżach. Głównie podczas nocy udają się na żerowiska, które znajdują się na podleśnych polach uprawnych oraz łąkach. "Lasy brzezińskie poprzecinane są polami i dlatego jest to bardzo dobre miejsce dla tego gatunku zwierząt" - powiedziała.

 

Introdukcja danieli na terenie gminy Brzeziny zaplanowana jest w Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym, który obowiązuje w latach 2017-2027.

 

"Dla każdego rejonu plan hodowlany sporządzany jest oddzielnie. Tworzą go dyrektorzy regionalnych dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim" - poinformowała Wioletta Przybylska.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook