Zmarł wybitny polski jazzman Tomasz Stańko

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Tomasz Stańko zmarł nad ranem w Warszawie. Miał 76 lat.

 

O śmierci artysty poinformowali Tomasz Tłuczkiewicz, przyjaciel muzyka i Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".
 
Muzyk zmarł w niedzielę rano w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.

 

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Następnie uczył się w Krakowie, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki.
 
W 1962 roku wspólnie z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem, założył zespół Jazz Darings, uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Rok później trębacza zaprosił do współpracy pianista i kompozytor Krzysztof Komeda. Stańko przez cztery lata grał w jego kwintecie. Występował z nim na festiwalu Jazz Jamboree. Można go słyszeć na najwybitniejszej polskiej płycie jazzowej, czyli albumie "Astigmatic" (1965). W 1967 roku powstał Tomasz Stańko Kwartet, przekształcony po roku w Tomasz Stańko Quintet. Zespół nagrał trzy płyty: "Music For K." (1970), "Jazz Message From Poland" (1972), "Purple Sun" (1973).
 
W 1983 roku założył zespół C.O.C.X. w składzie: Stańko, Antymos Apostolis, Vitold Rek, José Antonio Torres i nagrał album pod tym samym tytułem. W 1984 roku powstał album "Lady Go…", na którym towarzyszyli mu Antymos Apostolis, Vitold Rek i Tomasz Hołuj. W tym samym roku rozpoczął pracę nad projektem "Witkacy Peyotl" (1987).
 

Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu, Maestro Tomasz Stanko. Módlmy się 😢

Opublikowany przez Piotr Baron Niedziela, 29 lipca 2018
Od początku lat 90. współpracował z niemiecką wytwórnią ECM opiekującą się największymi muzykami tego gatunku na świecie. W 1994 nagrał album "Matka Joanna", a w 1997 "Leosia". Prawdziwym przebojem stała się w 1997 jego kolejna płyta: "Litania", zawierająca kompozycje Krzysztofa Komedy. W 1998 producent ECM, Manfred Eicher, zorganizował sesję "From the Green Hill", zespół-projekt którym kierował Stańko, a który zgromadził gwiazdy wytwórni. 
 
W 2001 roku nagrał dla ECM album "Soul of Things", przez wielu krytyków uznany za wzorzec jego stylu. Z powstałym przy okazji kwartetem nagrał jeszcze "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006).

 

 

Po rozpadzie kwartetu nagrał jeszcze dwa krążki. "Dark Eyes" z 2009 i "Wisławę" dedykowaną twórczości Wisławy Szymborskiej w 2013 roku.
 
Wielokrotnie był notowany w czołówce najwybitniejszych trębaczy na świecie.
 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 17:50:06 | 2018-07-29
Wybitny. Wielka strata!

Wieczne odpoczywanie...

Oceń 7 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook