Morawiecki: debata w PE - nie była łatwa, ale budująca

(fot. PAP/EPA/MARC DOSSMANN / EUROPEAN PARLIAMENT HANDOUT HANDOUT)

Debata w Parlamencie Europejskim nie była łatwa, ale z drugiej strony była bardzo budująca - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Wyraził zadowolenie, że wielu ludzi zrozumiało polską wersję wydarzeń i usłyszało więcej o polskiej racji stanu.

 

W środę w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się debata dotycząca przyszłości Unii Europejskiej, której głównym mówcą był premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał on m.in., że Unia targana w ostatnich latach kilkoma kryzysami, znalazła się na zakręcie, na którym musi ponownie wsłuchać się w głos swych obywateli. W swoim wystąpieniu krytykował też plany ograniczenia finansowania polityki spójności.

 

W trakcie debaty, większość liderów frakcji parlamentarnych skrytykowała polski rząd za reformy wymiaru sprawiedliwości, w tym zmiany dotyczące Sądu Najwyższego.

 

Morawiecki powiedział w środę w Polsat News, że debata w PE na pewno nie była łatwa, ale "z drugiej strony (była) bardzo budująca".

 

- Mogłem zaprezentować szeroką wizję Unii Europejskiej, przedstawić nasze priorytety, ale też pewną ścieżkę dojścia do Unii Europejskiej, silnej, z silnymi państwami - podkreślił.

 

- Muszę powiedzieć, że byłem bardzo miło zaskoczony, że również przewodniczący grup politycznych, grup parlamentarnych z innej strony sceny politycznej, pozytywnie mówili (w trakcie debaty) o takich aspektach jak bezpieczeństwo, wspólny rynek, polityka spójności, czy walka z agresywną postawą Rosji - mówił Morawiecki.

 

Pytany, czy zamierza wziąć pod uwagę argumenty eurodeputowanych, premier powiedział: "Muszę powiedzieć, że przede wszystkim dziękuję za ostatni głos polskiego europarlamentarzysty, który powiedział, że łamanie praworządności w Polsce polega na tym, że obniżyliśmy emerytury (...) dawnym funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa, bo to jest taka kwintesencja nieporozumienia właśnie i częstych głosów, które tutaj się pojawiają" - mówił Morawiecki.

 

W ocenie premiera, "dużo tych głosów wynika po prostu z niezrozumienia i z nieporozumienia".

 

- A niektóre są oczywiście motywowane politycznie. Trudno, taka jest służba publiczna, trzeba czasami sobie radzić z wieloma głosami przeciwnymi - podkreślił.

 

Na pytanie, czy zagraniczni eurodeputowani mają prawo, aż tak bardzo "troszczyć się o losy Polski", premier odparł: "Oczywiście. My tak samo troszczymy się o losy różnych państw UE, ale nie jesteśmy takim bardzo dociekliwym doradcą w niektórych wewnętrznych sprawach, mamy wiele spraw do naprawienia u nas w Polsce".

 

- Cieszę się, że wielu ludzi dzisiaj na pewno zrozumiało tą polską wersję wydarzeń i usłyszało więcej o polskiej racji stanu - mówił szef rządu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 14:53:52 | 2018-07-05
No sukces goni sukces, zwłaszcza na arenie międzynarodowej !

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

m_atrix 09:47:51 | 2018-07-05
od kiedy kabaret pod szyldem EU mozna nazwac parlamentem a poziom wyglaszanych przez jelity EU klamstw mozna nazwac debatą?
Gdzież byl ten parlament w 2015r kiedy PO/PSL naruszało trójpodział władzy poprzez ustawy o TK i możliwości odwołania Prezydenta, ofe?
tęczowe klamczuchy nie maja mandatu do decydowania o losach Polski

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 23:55:10 | 2018-07-04
Było nieźle.

Oceń 3 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:54:07 | 2018-07-04
Debata w Parlamencie Europejskim nie była łatwa, ale z drugiej strony była bardzo budująca - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Wyraził zadowolenie, że wielu ludzi zrozumiało polską wersję wydarzeń i usłyszało więcej o polskiej racji stanu.
=============
Usiłuję zrozumieć mentalność tego pana, ale wymiękam, normalnemu człowiekowi trudno zrozumiec kogoś, kto całe zycie zawodowe spędził w banku przygotowując jakies prezentacje w PowerPoince czy sumując tabelki w Excelu. 
Ale jak na bankiera przystało, wciskanie kitu i bajeru to ma opanowane do perfekcji. 

Oceń 11 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?