Od środy w stolicy 38. Warszawskie Spotkania Teatralne

(fot. monica silvestre / pexels)

Spektakle będą prezentowane na trzech scenach stołecznego Teatru Dramatycznego: Scenie im. G. Holoubka, Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, Scenie Przodownik, oraz w STUDIO teatrogalerii.

 

Spektakl "Sekretne życie Friedmanów" z Teatru Ludowego w Krakowie w reżyserii Marcina Wierzchowskiego zainauguruje w środę na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego 38. Warszawskie Spotkania Teatralne. Kuratorka Dorota Buchwald podkreśla, że zapraszając na przedstawienia "bardzo chciała, by był to teatr, który robi wrażenie". "Teatr, który jest bardzo ciekawy, emocjonalny, szukający, angażujący i dzieje się poza Warszawą" - powiedziała. 

 

"Będą państwo wędrować przez psychikę bohaterów, ale także przez różne przestrzenie fizyczne, doznając czy próbując wejść, wkraść się, podejrzeć to wszystko, co może wyjaśnić jak możliwa jest taka sytuacja" - podkreśliła Buchwald.

 

Wśród 10 spektakli nurtu głównego 38. WST obejrzeć będzie można m.in.: "Wesele" w reż. J. Klaty z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, "1946" w reż. R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reż. M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Hamleta - komentarz" w reż. G. Brala z Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu i "Murzynów we Florencji" w reż. I. Kempy z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

 

Obok przedstawień w nurcie głównym widzowie obejrzeć będą mogli także siedem spektakli towarzyszących WST z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Odbędzie się też czytanie performatywne w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego "Postaci dnia" w reż. S. Majewskiego.

 

Kuratorem programu adresowanych do dzieci Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest teatrolog, dyrektor teatrów lalek oraz były rektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku dr hab. Marek Waszkiel.

 

"Program jest troszkę nieoczywisty - zdecydowanie wykracza poza nasze przyzwyczajenia dotyczące form czy tematów, z jakimi spotykamy się na co dzień w repertuarze teatrów dla dzieci" - zapowiedział Waszkiel. Dodał, że "kluczem do wyboru propozycji na tegoroczne Małe WST nie były lalki, lecz przedstawienia dla dzieci i młodzieży".

 

Wśród sześciu propozycji Małych WST są m.in.: "Chłopcy z Placu Broni" Teatru Pinokio w Łodzi, "Burza" z Wrocławskiego Teatru Lalek, "Odlot" Teatru Animacji w Poznaniu i "Akademia pana Kleksa" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki.

 

Jako impreza towarzysząca pokazany zostanie debiutancki spektakl "Pobudka" Natalii Sakowicz - absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.

 

Spektakle będą prezentowane na trzech scenach stołecznego Teatru Dramatycznego: Scenie im. G. Holoubka, Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, Scenie Przodownik, oraz w STUDIO teatrogalerii.

 

38. WST potrwają do 28 maja.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook