W czwartek senacka komisja zajmie się ustawami dotyczącymi wsparcia niepełnosprawnych

W czwartek senacka komisja zajmie się ustawami dotyczącymi wsparcia niepełnosprawnych
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / jp

W czwartek o godz. 8 senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej ma rozpatrzeć ustawy dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych.

Chodzi m.in. o rozwiązania gwarantujące oszczędności w wydatkach na wyroby medyczne i rehabilitację oraz podniesienie renty socjalnej.

W środę Sejm uchwalił ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Propozycję - w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie - przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zgłosił również klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie.

DEON.PL POLECA

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Sejm uchwalił w środę również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ustawa przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich), prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, a także usług farmaceutycznych w aptekach poza kolejnością, korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Ustawa ta przewiduje także zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Projekt tej ustawy złożyli w Sejmie posłowie PiS. Ma wejść w życie 1 lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czwartek senacka komisja zajmie się ustawami dotyczącymi wsparcia niepełnosprawnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.