Ministerstwo Zdrowia: na nowej liście refundacyjnej m.in. zmiany dotyczące leków dla seniorów

(fot. Kenishirotie / shutterstock.com)

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od maja, wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. seniorzy; zmian dla osób starszych jest niesłychanie dużo - powiedział w piątek wiceminister zdrowia Marcin Czech.


Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.

"Lista refundacyjna będzie niosła istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych dostępnych nieodpłatnie dla seniorów; mamy wyjątkowo duże rozszerzenie. Mamy także dobre informacje dla chorych, którzy cierpią na inne schorzenia" - powiedział minister na konferencji w resorcie. Przekazał, że projekt nowego rozporządzenia przynosi zmiany, m.in. jeśli chodzi o leczenie astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Lista leków refundowanych dla seniorów, tzw. 75 plus, zostanie rozszerzona o leki stosowane w bólach neuropatycznych, substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy.

"Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają" - powiedział Czech. Wskazał, że na liście znalazły się grupy leków, które zawierają m.in. heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym, substancje czynne, m.in. enoksaparynę i dalteparynę.

"Wykaz leków uzupełniany jest o dużą grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie, co zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia" - powiedział Czech. "Zmian jest niesłychanie dużo w porównaniu z poprzednimi listami dla seniorów. Bardzo się z nich cieszymy, bo to grupa, której los jest nam szczególnie bliski" - dodał.

Wiceminister przekazał, że zmiany obejmą programy lekowe. "W resorcie trwają intensywne, zaawanasowane prace nad przygotowaniem kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów złośliwych płuca. To jest efekt wielotygodniowych rozmów ze środowiskiem medycznym i środowiskiem pacjentów" - powiedział Czech.

Jak zauważył, rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce stanowi on przyczynę 31 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i prawie 16 proc. u kobiet. "Wypracowanie systemowego podejścia, w szczególności w zakresie pierwszej i drugiej linii leczenia, jest jednym z priorytetów resortu w obszarze gospodarowania lekami" - powiedział Czech.

Wiceminister poinformował również, że w zakresie chorób onkologicznych projekt nowego rozporządzenia wprowadza - z zastrzeżeniem ustalenia reguł - nowe opcje terapeutyczne do programu lekowego - leczenie raka nerki. Chodzi o dwa preparaty.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?