Minister Sprawiedliwości odniósł się do opinii Prokurato Generalnego ws. noweli ustawy o IPN

(fot. PAP/Rafał Guz)

Opinia Prokuratura Generalnego ws. nowelizacji ustawy o IPN poddaje pod ocenę Trybunału Konstytucyjnego zakres terytorialny obowiązywania przepisu; co do tego mamy wątpliwości - zaznaczył w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Szef resortu sprawiedliwości, pytany podczas konferencji prasowej, co oznacza opinia Prokuratora Generalnego ws. założeń nowelizacji ustawy o IPN dla przyszłości tej ustawy, podkreślił, że "opinia Prokuratora Generalnego w pełni stoi na stanowisku zasadności rozwiązań przyjętych przez parlament w zakresie konieczności pełnej ochrony dobrego imienia Polski".

W czwartek na stronie internetowej TK zostało zamieszczone stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie prezydenckiego wniosku. W stanowisku tym wniesiono o uznanie za konstytucyjny m.in. przepisu o karalności za publicznie i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką.

Jednocześnie jednak - według stanowiska PG - niekonstytucyjny jest zapis tej nowelizacji (art. 55 b ustawy), który przewiduje, że "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw" przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za te zbrodnie.

Ziobro zwrócił w piątek uwagę, że przestępstwa przypisywania państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej w formie umyślnej i nieumyślnej zostały w opinii PG uznane za zgodne z konstytucją. "Opinia, którą wyraziłem podtrzymuje pozytywną ocenę rozwiązań zawartych w noweli ustawy o IPN, również w zakresie konstytucyjności, zasadności kryminalizacji przypisywania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy i nacjonalistów ukraińskich.

Minister zauważył jednak, że w opinii przesłanej do TK poddał on pod ocenę, czy przestępstwo to "powinno swoim zakresem wykraczać poza regułę terytorialności i obejmować każde terytorium, niezależnie od miejsca, gdzie doszło do wypaczenia faktów historycznych". "My uważamy, że są co do tego wątpliwości" - dodał.

"Zasadą wiodącą w prawie karnym jest to, że ustawa karna funkcjonująca w Polsce obowiązuje na terytorium państwa polskiego. Pojawił się tu problem konstytucyjny, który w mojej ocenie jako Prokuratora Generalnego wymaga wyjaśnień przez Trybunał Konstytucyjny" - zaznaczył Ziobro.

Szef resortu wskazał, że formuła procesowa i prawna zobowiązuje Prokuratora Generalnego do stanowczego wyrażenia wątpliwości. "Zadaniem TK jest się do tego odnieść. A jakie będzie rozstrzygnięcie Trybunału, to dopiero zobaczymy. Myślę, że nastąpi to dopiero za dwa miesiące" - dodał Ziobro.

Wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN prezydent skierował w trybie kontroli następczej. Nowelę prezydent podpisał 6 lutego. Wniosek Andrzeja Dudy wpłynął do TK 14 lutego. Nowelizacja weszła w życie 1 marca.

Wniosek prezydenta dotyczy m.in. przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za publicznie i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką. Prezydent podkreślał, że każdy obywatel powinien być w stanie zrekonstruować zasadnicze znamiona czynu zabronionego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:49:37 | 2018-06-28
To są detale. Najważniejsze, że udowodniliśmy iż kolejny raz Polska wstała z kolan

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 00:27:30 | 2018-03-24
Trzeba mieć nadzieję, że w trakcie tej polemiki między Ministrem Sprawiedliwości a Prokuratorem Generalnym nie pójdzie na noże. Może strony się jakoś dogadają.

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 00:09:49 | 2018-03-24
Jeśli ktoś kończy studia na tróję, to może lepiej byłoby, gdyby nie wykonywał wyuczonego zawodu, tylko zgłosił się od razu do kabaretu na przykład. 

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Noe.D 18:30:47 | 2018-03-23
I smieszno, i straszno...

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 15:08:06 | 2018-03-23
Brakuje tylko żeby prokurator generalny wystąpił z wnioskiem o odwołanie ministra sprawiedliwości.Cyrk.

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 14:50:09 | 2018-03-23
Minister Sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro byl inicjatorem ustawy, ktora teraz podwazyl Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, do czego sie odniosl Minister Sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro. Z napieciem czekamy teraz na komentarz Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do opinii Ministra Sprawiedliwosci Zbigniewa Ziobry.

Oceń 12 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook