Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / onet.pl / jp

Polski skoczek uzyskał pierwsze miejsce na dużej skoczni w Pjongczangu.

Kamil Stoch dzięki złotemu medalowi awansował w klasyfikacji najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii igrzysk olimpijskich. Znajduje się tam na piątym miejscu.

Pierwsza seria zakończyła się w najlepszy możliwy sposób. Kamil Stoch wylądował na 135. metrze i w ten sposób wysunął się na prowadzenie. Stoch miał 3,4 pkt przewagi nad drugim Hayboeckiem. Podium zamykał Andreas Wellinger (135,5 m).

W drugiej serii Maciej Kot oddał skok na 129,5 m i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. miejscu. Stefan Hula, który zanotował taką samą odległość, zajął natomiast 15. pozycję.

Dawid Kubacki mógł śmiało myśleć o tym, by wskoczyć na podium. Do trzeciego zawodnika tracił po pierwszej serii tylko 1,4 pkt. Niestety Polak zepsuł drugi skok - próba na 126 metrów oznaczała, że Kubacki wypuścił z rąk ogromną szansę. Ostatecznie zajął 10. miejsce.

Skoczek narciarski Kamil Stoch jest pierwszym polskim przedstawicielem zimowych dyscyplin z trzema złotymi medalami olimpijskimi. W Pjongczangu triumfował na dużym obiekcie, a cztery lata temu w Soczi był najlepszy w obu konkursach indywidualnych.

Dwa złote medale ma w dorobku biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk.

To jednocześnie pierwszy medal biało-czerwonych w Pjongczangu i 21. w historii startów polskich sportowców w zimowych igrzyskach.