Szczerski ws. noweli ustawy o IPN: mam nadzieję, że z Ukrainą porozmawiamy w Polsce

Szczerski ws. noweli ustawy o IPN: mam nadzieję, że z Ukrainą porozmawiamy w Polsce
(fot. WydawnictwoBialyKruk / youtube.com)
PAP / pk

Utrzymana jest wizyta wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko i jego spotkanie z wicepremierem Piotrem Glińskim - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister wyraził nadzieję na podjęcie rozmowy ze stroną ukraińską nt. nowelizacji ustawy o IPN w Polsce.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zaapelowała do prezydenta Polski Andrzeja Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim. We wtorek prezydent poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie, a jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Szef gabinetu prezydenta we wtorek w TVP Info powiedział, że temat nowelizacji ustawy o IPN podpisanej przez prezydenta "wymaga osobnej dyskusji, osobnego dialogu" z Ukrainą.

Zapewnił przy tym, że utrzymana jest wizyta w Warszawie wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko, którą szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin zapowiedział na poniedziałkowej konferencji. Rozenko ma spotkać się z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że Rozenko i Gliński spotkają się w połowie lutego.

DEON.PL POLECA

- Dzisiaj rozmawiałem z Kijowem. Wiem, że utrzymana jest wizyta wicepremiera Ukrainy pana Rozenko i spotkanie jego z wicepremierem Glińskim dotyczące właśnie kwestii historycznych polsko-ukraińskich - zapewnił Szczerski.

- Mam nadzieję, że akurat ze stroną ukraińską będziemy mogli też tutaj na miejscu już tę rozmowę podjąć - dodał.

Szczerski podkreślił, że nowela ustawy o IPN "jest z gruntu uczciwa". - Nie ma drugiego dna. Wiele osób próbuje w niej doszukiwać się drugiego dna, że my chcemy coś ukryć przed opinią publiczną świata, albo odnosi się negatywnie od ludzi, którzy mówią prawdę - powiedział.

Pytany o to, czy Izrael nadal oczekuje zmian w ustawie, minister powiedział, że "teraz będziemy bardzo dokładnie w te głosy się wsłuchiwać". Dodał, że wie, iż na świecie jest więcej nieprozumień niż zrozumienia na temat tej ustawy. Podkreślił, że nieprawdą jest, iż ustawa ta zagraża świadectwom ocalonych z Holokaustu.

- Teraz najważniejsze jest, żeby trzymać kontakt i kanały komunikacji zarówno ze stroną izraelską, jak i z Waszyngtonem. To nieporozumienie raczej narasta niż opada - stwierdził. Dodał, że cały czas jest w kontakcie z obiema stronami, które zgłaszały zastrzeżenia.

- To nie jest tak, że jesteśmy dziś już na jakimś etapie, w którym możemy mówić, że jesteśmy w dobrym miejscu. Jesteśmy wciąż w miejscu trudnym. Ale ten dialog trzeba prowadzić - zaznaczył Szczerski.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał prezydent, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Identyczny zespół ma powstać w Izraelu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczerski ws. noweli ustawy o IPN: mam nadzieję, że z Ukrainą porozmawiamy w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.