Projekt ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów - na następnym posiedzeniu Sejmu

(fot. PAP/Rafał Guz)

Prezydencki projekt o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu (27-28 lutego) - poinformował we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Prace nad prezydenckim projektem były zaplanowano na środę.


"Prezydencki projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów po konsultacji zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu" - napisał marszałek Sejmu na Twitterze.

 

 

Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali we wtorek, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich.

Według projektu Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.

Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".

"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy.

"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.78

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:26:08 | 2018-02-06
Wolałbym zwiększenie nakładów na badania historyczne nad tym tematem.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 17:20:34 | 2018-02-06
Używanie ofiary i poświęcenia tych wyjątowych kudzi dla podpierania fałszywej, partyjnej propagandy może wzbudzać wyłącznie niesmak i obrzydzenie. Ulmowie naprawdę zasługują na lepszą pamięc niż czynienie z nich jakiegoś parawanu dla przykrywania własnych brudów.

Oceń 6 38 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook