Podkomisja smoleńska: lewe skrzydło Tu-154 M zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej

(fot. See OTRS ticket for details / Wikimedia commons / CC BY-SA 2.5)

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej, który ma być gotowy w kwietniu.

 

O przyjęciu takich wniosków - stanowiących jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego - przez członków Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej poinformowała w środowym komunikacie jej rzeczniczka prasowa Marta Palonek.

 

Jak podano, tego dnia podczas posiedzenia plenarnego podkomisji Frank Taylor, międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym podkomisji stwierdził, że: lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej; istniało kilka źródeł eksplozji: w skrzydle, slocie, a także w centropłacie, potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła.

 

"Wnioski te zostały przyjęte przez członków Podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego" - napisano w komunikacie.

 

W poniedziałek ówczesny szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że raport ten będzie gotowy w kwietniu. - Mam nadzieję, że na ósmą rocznicę (katastrofy smoleńskiej - PAP) ten raport techniczny już będzie zawierał podstawowe elementy tego wyjaśnienia - mówił w TV Republika. Jego zdaniem nie będzie to całościowy raport, choćby ze względu na to, że nie zdoła się przeprowadzić wszystkich ekshumacji ofiar katastrofy.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, które miały uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej - wśród nich prezydent Lech Kaczyński.

 

Powołana w lutym 2016 r. przez Macierewicza podkomisja smoleńska 10 kwietnia 2017 r. przedstawiła swoje wnioski z badania katastrofy. Według podkomisji, samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

 

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja wskazała też na nieprawidłową pracę kontrolerów ze Smoleńska. Podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

 

Zdaniem b. szefa MON Antoniego Macierewicza, instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę smoleńską, nie dopełniły podstawowych obowiązków, a decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

54

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:28:51 | 2018-01-11
Jak widać poniżej, opcja pro-klemlowska w Polsce broni Putina ("dżentelmana smoleńskiego") ze wszystkich sił.

Oceń 10 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:28:53 | 2018-01-10
Ten pan, Frank Taylor, jest raczej teoretykiem i publicystą. Sądząc z jego profilu nawet na stronie podkomisji smoleńskiej, "Współpracował z AAIB (Air Accidents Investigation Branch) podczas badania (kilku) katastrof lotniczych,". Współpracował, więc nie był członkiem AAIB. Jest osobą całkowicie prywatną, reprezentuje sam siebie. Na tej zasadzie to i ja mogę był włączony jako "ekspert" i prezentować jakieś swoje dywagacje, będzie to mieć dokładnie taki sam autorytet.
-------------
Jak podano, tego dnia podczas posiedzenia plenarnego podkomisji Frank Taylor, międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym podkomisji stwierdził ....
------------
Może to kwesta nieskładnego sformułowania, ale ten pan naprawdę w ciągu jednego dnia ustalił to, czego Antoniemu Macierewiczowi nie udało się ustalić w ciągu 8 lat ?

Oceń 9 27 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 18:59:48 | 2018-01-10
Jak podano, tego dnia podczas posiedzenia plenarnego podkomisji Frank Taylor, międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym podkomisji stwierdził, że: lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej; istniało kilka źródeł eksplozji: w skrzydle, slocie, a także w centropłacie, potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła.
----------------
Każdy może obejrzeć profil tego pana na Linkedin
https://www.linkedin.com/in/frank-taylor-40738918/
---------
i stwierdzić, sądząc z tego profilu, że "międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych" to raczej wielkie słowo. Jeśli opinie tego pana mają być wymiatającym argumentem, to mówi to samo za siebie.

Oceń 8 28 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 18:39:17 | 2018-01-10
Oskarżanie bez jakichkolwiek dowodów jest nie tylko sprzeczne z rozumem, ale chyba także karalne. Prokuraura powinna wszcząć postepowanie wobec osób które rozpowszechniają oszczerstwa. Co było przyczyną tragdedii .... w skrócie "ląduj małpo w czerownym". 

Oceń 10 35 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 16:49:11 | 2018-01-10
Kiedyż te niezliczone teorie podkomisji przyjmą kształt zgodnego ze światowymi standardami raportu po katastrofie lotniczej?Bo na razie to tylko słowa,słowa i słowa a to sztuczna mgła, a to hel, a to pękające parówki czy puszki , a to telefony od pasażerów którzy przeżyli, a to dobijanie tych pasażerów strzałami pistoletowymi, a to wywożenie ich w nieznanym kierunku, a to bomba termobaryczna , a to jeden wybuch,a to wiele wybuchów.To niepoważne .

Oceń 16 58 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?