Rzeszów: mężczyzna odpowie za nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego

(fot. shutterstock.com / Vladimir Kovalchuk)

Za nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego odpowie przed sądem 35-letni Mateusz C., który namalował na budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie m.in. napis "Raus" i szubienicę.

 
Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów skierowała w tej spawie do sądu akt oskarżenia.
 
Mężczyźnie grozi za to do 5 lat więzienia.
 
"Oskarżony przyznał się do namalowania tych napisów i symboli na budynku konsulatu, ale zaprzeczył, że uczynił to w celu propagowania nienawiści wobec narodu ukraińskiego. Jako motyw wskazał pobudki natury emocjonalnej. Teraz jego wyjaśnienia i przyjętą linię obrony oceni sąd"- poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Ewa Romankiewicz.
 
Dodała, że na podstawie materiału dowodowego ustalono, iż zachowanie mężczyzny było wyłącznie jego ekscesem, przez nikogo nie inspirowanym.
 
Do zdarzenia doszło w okresie między 30 września a 2 października 2017 r. Mateusz C. namalował na elewacji budynku zajmowanego przez Honorowy Konsulat Ukrainy w Rzeszowie napisy m.in. "Raus", a także symbole kotwicy Polski Walczącej oraz szubienicę.
 
Mężczyzna odpowie także za uszkodzenie elewacji budynku konsulatu. Usunięcie napisów i symboli oszacowano na 1,2 tys. zł.
 
Sprawca został zarejestrowany przez kamery monitoringu, co pozwoliło na jego szybką identyfikację i zatrzymanie.
 
W związku z antyukraińskimi napisami na budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie ukraińska dyplomacja zwróciła się wówczas do MSZ Polski. Rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca napisała wówczas na Twitterze: "Incydent w Rzeszowie to prowokacja, kolejny element wojny hybrydowej FR (Federacji Rosyjskiej) przeciwko Ukr. (Ukrainie)".
 
"W związku z aktem wandalizmu oficjalnie zwróciliśmy się do MSZ Polski. Miejscowa policja szybko zareagowała. Rozpoczęto działania śledcze" - dodała wówczas Beca. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.19

Liczba głosów:

42

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:13:00 | 2018-01-08
Czy odpowie, to zobaczymy jak będzie wyrok. Malo mnie obchodzą komunikaty w rodzaju- grozi mu kara do...lat więzienia. Wolę później, ale konkretnie-  prawomocny wyrok to...lat.

Oceń 2 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 12:39:51 | 2018-01-08
Muzułmanin zły bo muzułmanin,Ukrainiec zły bo Ukrainiec,Ruski zły bo Ruski , Niemiec zły bo Niemiec jedyny dobry to Orban i to do czasu aż nie wywinie jeszcze mocniejszej proputinowskiej wolty.

Oceń 4 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 11:03:28 | 2018-01-08
Świetnie. Naresznie jakies działanie przeciw ksenofobii. 

Oceń 5 20 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook