Prezydent Duda i premier Morawiecki złożyli życzenia wiernym Kościołów wschodnich

(fot. Eldin / shutterstock.com)

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę życzenia wiernym chrześcijańskich Kościołów wschodnich. Przekazał "życzenia pokoju" oraz "trwałej i głębokiej nadziei" płynącej z Narodzenia Chrystusa w Betlejem.


"Z okazji Święta Bożego Narodzenia wszystkim wiernym chrześcijańskich Kościołów wschodnich życzę wiele radości, która wiąże się z rodzinnym przeżywaniem tego szczególnego czasu" - napisał prezydent. Przekazał "życzenia pokoju oraz trwałej i głębokiej nadziei płynącej z Narodzenia Chrystusa w Betlejem".

Andrzej Duda podkreślił, że Święta Narodzenia Pańskiego "wprowadzają w tajemnicę wiary, w atmosferę przepełnioną poczuciem wspólnoty". "Oby w rozpoczynającym się roku zawsze towarzyszyła państwu świadomość bliskości, szczęścia w rodzinie, a także życiowego zadowolenia" - wskazał.

Prezydent nawiązał też do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Niech ten wyjątkowy rok, w którym świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, będzie dla państwa pomyślny, pełen satysfakcji osobistej i zawodowej, stanowiąc również okazję do refleksji nad dobrem naszej wspólnej Ojczyzny - Rzeczypospolitej" - napisał Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki również złożył wiernym obrządków wschodnich życzenia z okazji Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego, w sobotę przypada wigilia tych świąt. W Polsce obchodzą je w tym terminie m.in. prawosławni i grekokatolicy.

Nagranie z życzeniami premiera zostało opublikowane na Twitterze i na stronie Kancelarii Premiera.

 

 

 


"Chrystos sia rażdaje - Chrystus się rodzi. Wszystkim naszym współbraciom, rodakom, członkom Kościoła Wschodniego, prawosławnym i grekokatolikom, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia pełnych radości świąt Bożego Narodzenia" - powiedział szef rządu.

Dodał, że polskie cerkwie leżą nie tylko w najpiękniejszych miejscach, regionach naszego kraju, ale stanowią też "nieodzowną, kluczową część naszej kultury". "Wzbogacają naszą kulturę i naszą narodową, państwową tożsamość. A dzielenie się prosforą przy wigilijnym stole i modlitwa przy ikonach, jest tak samo ważna i tak samo piękna, jak dzielenie się opłatkiem i modlitwa przy bożonarodzeniowej szopce" - podkreślił.

"A muszę się też przyznać, że kutia jest od blisko 50 lat moją ulubioną potrawą i jednym z najbardziej smakowitych dań Bożego Narodzenia" - dodał Morawiecki. Dołączył też do życzeń świątecznych, życzenia na 2018 rok.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w sobotę wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do kolacji wigilijnych. Przy składaniu życzeń będą dzielić się prosforą; w nocy wielu prawosławnych uda się do cerkwi na kilkugodzinne uroczystości.

Hierarchowie Kościoła prawosławnego liczbę wiernych w Polsce szacują na ok. 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób.

Grekokatolików jest w naszym kraju ok. 33 tys.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook