Morawiecki: mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy; nie zmienia to ani na jotę stanowiska rządu

(fot. Kancelaria Premiera / youtube.com)

Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska rządu, jak będziemy podchodzić do kwestii uchodźców. Nie będziemy przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Ojciec premiera, poseł koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki powiedział w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że rząd powinien uruchomić korytarze humanitarne i zaproponować uchodźcom naszą kulturę. - Te 7 tysięcy (uchodźców - PAP) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem - ocenił K. Morawiecki.

 

Premier Morawiecki był pytany o te słowa swego ojca w niedzielę w TVP Info. - Często tak jest, że ojcowie nie opowiadają o swoich poglądach i tym, co zamierzają powiedzieć, swoim synom, a synowie potem muszą się tłumaczyć za swoich ojców. Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rządu, jak będziemy podchodzić do kwestii uchodźców; jesteśmy tu bardzo konsekwentni i będziemy na pewno nadal w kolejnych latach - podkreślił szef rządu.

 

Jak zaznaczył, w Polsce przybywa ponad milion, a być może półtora miliona Ukraińców. Według premiera "co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi uciekło do Polski z terenów Ukrainy objętych wojną. - Pokazujemy nasze racje i wolę suwerennego państwa do tego, żeby prowadzić naszą politykę i zapewniać bezpieczeństwo polskim rodzinom, polskim obywatelom i na pewno od tego nie odejdziemy - podkreślił premier.

 

- Stoimy niezmiennie na stanowisku, jakie PiS sformułowało jeszcze przed wyborami w 2015 r., że nie będziemy przyjmować uchodźców, migrantów - to jest nasza suwerenna decyzja - z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki. Natomiast na wschodnich rubieżach UE my niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć, ponieważ przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt a może nawet sto kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy tylko nie przyznajemy im statusu azylantów - mówił Morawiecki.

 

Premier zaznaczył, że Polska pomaga uchodźcom na miejscu. - Jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych krajów z UE w Syrii i w Północnej Afryce. Przeznaczyliśmy (na tę pomoc) kilkaset milionów złotych, to jest bardzo poważna pozycja, i jesteśmy gotowi do solidarności międzynarodowej jeszcze bardziej w roku 2018 i 2019 - zaznaczył premier Morawiecki.

 

Jak dodał, biskup z Aleppo Georges Abou Khazen mówił, że Polska jest jedynym krajem, który realnie pomaga uchodźcom na miejscu. - W szczególności pomagamy tam chrześcijanom, bo nasi bracia chrześcijanie najbardziej cierpią teraz na Bliskim Wschodzie, ponieważ oprócz tej krzywdy wojny doznają jeszcze nienawiści od swoich współbraci muzułmańskich. Im powinniśmy w szczególności pomagać na miejscu, dobudowując szpitale, szkoły czy żłobki i to właśnie robimy - mówił szef rządu.

 

Pytany o to, że także Kościół w Polsce apeluje do rządu o utworzenie korytarzy humanitarnych, Morawiecki powiedział, że rząd jest wdzięczny Kościołowi za to, że pomaga ofiarom wojny na miejscu. - Niektórzy mówią, wzywają a inni działają realnie i Polska razem zwłaszcza z Kościołem Katolickim pomaga również na miejscu w Syrii, w Północnej Afryce - mówił.

 

Zaznaczył, że podczas rozmowy z premierem Włoch Paolo Gentiloni w Brukseli zadecydowali o tym, "żeby utworzyć fundusz pomocy dla Afryki Północnej tam na miejscu". Zaznaczył, że dzięki temu "już dzisiaj o 70 proc. spadła liczba migrantów z Afryki Płn. do Włoch". - Chodzi o to, żeby pomagać tam na miejscu a nie tworzyć napięcia tutaj w Europie - dodał szef rządu.

 

Na ponowne pytanie, czy Polska uruchomi korytarze humanitarne dla uchodźców, Morawiecki powiedział: "Możemy oczywiście pomagać poprzez nasze szpitale, ale jeśli kogokolwiek będziemy leczyć, to tylko pod takim warunkiem, że mamy prawo odsyłania ludzi do ich miejsca zamieszkania" - zaznaczył. Dodał, że powołał pełnomocnika rządu ds. uchodźców Beatę Kempę, która "będzie się zajmować tym tematem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.27

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:23:53 | 2018-01-02
http://www.dailymail.co.uk/news/article-5011461/Criminal-bodybuilder-raped-woman-coming-UK.html
------
Bodybuilding convict who was jailed in his native Poland and then Germany for attempted murder beat and raped a woman in sustained three hour attack after coming to UK
--------
Kulturysta z Polski, skazany  w Polsce, potem w Niemczech za usiłowanie morderstwa, pobił i zgwałcił kobietę po przybyciu do UK. 
(drastycznych szczegółów przestępstwa nie będę wklejał, są pod linkiem).

Oceń 4 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:14:17 | 2018-01-02
https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_Sweden
---------
The majority of burglaries in Sweden are committed by international gangs from Eastern European countries like the Balkans, Romania, Poland, the Baltic countries, and Georgia
------------
Większość włamań w Szwecji jest dokonywanych przez międzynarodowe gangi z Europy Wschodniej, z krajów jak Bałkany, Ruminia, Polska, kraje bałtyckie i Gruzja.

Oceń 6 28 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 08:30:35 | 2018-01-02
lleszek mam coś dla Ciebie:

https://www.youtube.com/watch?v=ffvp6OTS-S8

biedna policjantka skatowana przez imigrantów, takie rzeczy dzieją się codziennie na zachodzie

Oceń 23 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 08:27:10 | 2018-01-02
Bardzo dobrze.

Oceń 11 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 00:23:17 | 2018-01-02
Trzeba przyznać, że lepszego "rechrystianizatora" Polska i Europa nie mogła sobie wyobrazić. Nie tylko Polska i Europa, ale po prostu cały świat zamarł z wrażenia. A już najbardziej uszczęśliwieni są sami uchodźcy.
-----------
Jak zaznaczył, w Polsce przybywa ponad milion, a być może półtora miliona Ukraińców. Według premiera "co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi uciekło do Polski z terenów Ukrainy objętych wojną.
-------------
Najlepiej byłoby, jakby ten pan co podobno jest finansistą, w końcu się zdecydował, czy 1 milion, półtora miliona czy kilkadziesiąt tysięcy. Jak na moją wiedzę matematyczną ten rozrzut jest dosyć szeroki.

Oceń 11 23 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?