Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Albanii Edim Ramą

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

W środę po godz. 11 premier Albanii Edim Rama rozpoczął swoją oficjalną wizytę w Warszawie. Gospodarka, współpraca ekonomiczna, sytuacja polityczna na Bałkanach oraz unijne aspiracje Albanii są tematami spotkania Ramy z premier Beatą Szydło.

 
Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że wizyta premiera Albanii odbywa się na zaproszenie szefowej polskiego rządu. Jak dodał, premier Szydło wraz z premierem Ramą po spotkaniu wezmą udział w polsko-albańskim Forum Biznesu, w trakcie którego nastąpi podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.
 
"Sprawy gospodarcze i współpraca ekonomiczna obu państw zdominują tematy rozmów. Ubiegłoroczna wizyta premier Beaty Szydło w Albanii i udział w tamtejszym forum gospodarczym pokazały zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w takich obszarach, jak przemysł, turystyka czy górnictwo" - zaznaczył rzecznik rządu.
 
Jak ocenił, dzięki działaniom rządu obroty handlowe między Polską i Albanią rosną, choć - przyznał - wciąż istnieje potencjał do jeszcze bardziej wzmożonej współpracy.
 
Według rzecznika rządu, omówiona zostanie także sytuacja polityczna na Bałkanach, a także unijne aspiracje Tirany. "Warto pamiętać, iż Polska jest zwolennikiem integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich i chętnie będziemy wspierać Albanię we wdrażaniu proeuropejskich reform" - zadeklarował Bochenek.
 
W grudniu ubiegłego roku premier Beata Szydło w trakcie wizyty w Tiranie zapewniła, że Polska będzie wspierać Albanię w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Po spotkaniu z premierem Ramą podkreśliła, że obu krajom zależy na pogłębieniu współpracy m.in. gospodarczej i kulturalnej.
 
Podczas wizyty Szydło podpisano program współpracy na lata 2016-2019 pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Kultury Republiki Albanii oraz umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą.
 
Była to pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Albanii od 2004 r.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook