Prezydent Duda w Grecji: drzwi do UE powinny pozostać otwarte

(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Drzwi do UE powinny pozostać otwarte, także dla krajów bałkańskich - przekonywał w poniedziałek w Atenach prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem.

 
Grecki przywódca został przez Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.
 
W rozmowie z Pawlopulosem polski prezydent wiele miejsca poświęcił sytuacji Unii Europejskiej. Według niego UE powinna pozostać wspólnotą wolnych narodów i suwerennych państw. Duda przekonywał, że obywatele muszą mieć poczucie wpływu na rzeczywistość poprzez demokratyczne instytucje.
 
Jak mówił polski prezydent, Brexit nie musi być dla UE doświadczeniem wyłącznie negatywnym. Może on także wpłynąć pozytywnie na Wspólnotę, jeśli - podkreślił Duda - udowodni ona, że pozostaje "organizmem żywym".
 
"Brytyjczycy mają prawo powiedzieć, że nie chcą być dalej w UE. Ale ten fakt nie zaprzecza możliwości rozwoju samej Unii" - zaznaczył. W jego ocenie Wspólnota będzie się rozwijać, jeżeli pozostawi swoje drzwi otwarte.
 
Z kolei grecki prezydent mówił, że do spotkania dochodzi w czasie, gdy europejska wspólnota musi odpowiedzieć na pytanie o swoją własną przyszłość. Jak podkreślił, UE musi pozostać wspólnotą demokratyczną i sprawiedliwą społecznie. Wyraził przekonanie, że polski naród ma w tym swoją rolę do odegrania.
 
Według Pawlopulosa wyzwaniem dla UE pozostają m.in. nierozwiązany konflikt cypryjski oraz sprawa Macedonii. Grecja nie uznaje nazwy tego kraju, co blokuje temu państwu starania o akcesję do UE.
 
Duda przekonywał, że drzwi do Unii muszą pozostawać otwarte także dla krajów bałkańskich. Państwa te powinny mieć - po spełnieniu warunków akcesji - szansę wstąpienia do UE.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.58

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook