Prezydent: nie ma w naszym kraju zgody na ksenofobię, na nacjonalizm, na antysemityzm

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, na chorobliwy nacjonalizm, na antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa - oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic.

 

Nie można postawić znaku równości pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem. Ubolewam, że w Warszawie radość tych, którzy przyszli świętować niepodległość, została zakłócona przez transparenty przyniesione przez osoby nieodpowiedzialne - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent mówił, że podczas swoich spotkań nigdy nikogo nie pyta, skąd pochodzi, ale "czy jest lojalnym członkiem naszej wielkiej wspólnoty".

 

"Polskiej wspólnoty ludzi mieszkających w Rzeczypospolitej, co do których prezydent RP ma tylko jedno wielkie oczekiwanie i prośbę, żeby byli wobec polskiego państwa lojalni, żeby byli lojalnymi obywatelami, lojalnym członkami polskiego społeczeństwa" - mówi Andrzej Duda. Jak podkreślił, to jest jedyne kryterium.

 

"Ogromnie boleję nad tym, jeżeli ktokolwiek jakieś inne kryteria w polskim społeczeństwie zaczyna wprowadzać, jeżeli ktoś mówi o Polsce, która ma być tylko dla Polaków" - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że "Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, kto chce, żeby Polska była na mapie, kto chce, żeby Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców".

 

"To jest dla mnie Polak, a czy jego ojciec był Niemcem, czy był Żydem, czy był Białorusinem, Ukraińcem, Rosjaninem, czy był kimkolwiek innym, nie ma dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma jego postawa wobec Rzeczypospolitej dzisiaj, i tak go oceniam" - oświadczył prezydent. Dodał, że nie ma znaczenia także kolor skóry.

 

Wyraził ubolewanie, że w sobotę w Warszawie na Marszu Niepodległości, radość tych, którzy przyszli świętować, został zakłócona przez "transparenty przyniesione przez osoby nieodpowiedzialne, z których treścią nikt uczciwy w Polsce nigdy się nie zgodzi, bo nie można postawić znaku równości pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem". "To są dwa zupełnie przeciwne zjawiska i dwie zupełnie przeciwne postawy" - powiedział.

 

"Patriotyzm to miłość ojczyzny, miłość bliźniego, to miłość do rodaków, miłość do wszystkich tych, którzy chcą szczęścia ojczyzny, powodzenia, dla tych, którzy tutaj mieszkają. Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcącą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium" - oświadczył Andrzej Duda.

 

W Polsce ludzie doskonale wiedzą, co to znaczy nazizm, co znaczy nienawiść i mordowanie ludzi z powodu ich pochodzenia; odrobiliśmy tę lekcję własną krwią - mówił w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Krapkowic (woj. opolskie) prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent stwierdził, że martwi go i "wzbudza wewnętrzny protest" niesprawiedliwość polegająca na tym, że "w wielu mediach zagranicznych z 60 czy 40 tys. uczestników Marszu Niepodległości próbuje się robić nazistów".

 

"W Polsce ludzie doskonale wiedzą, co to znaczy nazizm, co to znaczy nienawiść i mordowanie ludzi z tego powodu, że pochodzą z takiego, a nie innego narodu" - powiedział Duda.

 

"Ci, którzy przybyli na te tereny ze Wschodu, z kresów Rzeczpospolitej doskonale to wiedzą, bo ich rodziny były mordowane przez nazistów, byli świadkami mordów, byli mordowani przez ludzi innej narodowości właśnie ze względu na ksenofobię i nienawiść i my Polacy wiemy to doskonale. Wierzę w to, że wszyscy uczciwi ludzie w Rzeczpospolitej traktują to jako wielką historyczną lekcję, którą na ziemiach RP zajętych przez okupantów my odrobiliśmy własną krwią" - dodał.

 

Prezydent podkreślił, że nigdy więcej nie może się to powtórzyć w dziejach ludzkości.

 

"Być może niektórzy na Zachodzie tego nie rozumieją, ale powinni to sobie dobrze przestudiować i dobrze wytłumaczyć" - powiedział prezydent.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.53

Liczba głosów:

114

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 21:48:38 | 2017-11-13
Niektórzy pytali po co Jarosław Kaczyński znowu jedzenie do Krakowa na Święto Niepodległości przecież PiS rządzi.

Bo to mądry człowiek jest.

Oceń 38 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 19:47:12 | 2017-11-13
Policja potrafiła ochronić marsze miesięcznic smoleńskich ( i słusznie) przed "kontrmanifestacjami" bedącymi zwykłą prowokacją do awantury. Dlaczego nie potrafiła ochronić kilkudziesięciu tysięcy ludzi przed podłączeniem się grupek ultrasów. Mogli oni demonstrować w innym miejscu. 

Oceń 28 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:24:42 | 2017-11-13
Panie Prezydencie. Niech Pan lepiej posłucha cu wygaduje Pana przełożony, czyli Jarosław Kaczyński czy Pana partyjni koledzy, co nic nie widzieli i nie słyszeli, a jesli nawet widzieli lub słyszeli, to sprawę bagatelizuję, a nie zakładała, że my, Polacy, nabierzemy się na te sztuczki w dobrego i złego policjanta.

Oceń 16 80 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook