Rzecznik rządu: premier przedstawi Michelowi Barnierowi polskie oczekiwania ws. Brexitu

(fot. shutterstock.com)

Premier Beata Szydło podczas poniedziałkowej rozmowy z głównym unijnym negocjatorem ws. Brexitu Michelem Barnierem przedstawi polskie oczekiwania, co do przyszłych relacji UE-Wielka Brytania. Jak dodał omówione zostaną takie sprawy jak kwestia gwarancji prawy obywateli czy łączenie rodzin.

 

Jak podkreślił rzecznik rządu poniedziałkowe popołudniowe spotkanie premier Beaty Szydło z Michelem Barnierem będzie okazją do omówienia stanu negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 

- Premier Beata Szydło przedstawi polskie oczekiwania, co do zasad, które powinny określać przyszłe relacje na linii UE-Wielka Brytania - powiedział Bochenek.

 

- Z pewnością zostaną omówione takie sprawy jak kwestia gwarancji praw obywateli, eksport świadczeń czy łączenie rodzin - dodał.

 

Rzecznik rządu podkreślił, że premier Szydło będzie chciała w rozmowie z Barnierem odnieść się także do propozycji szefowej brytyjskiego rządu Theresy May ustanowienia okresu przejściowego.

 

Bochenek zaznaczył, że Polska chce mieć swój wkład w formułowanie stanowiska UE, która formalnie prowadzi proces negocjacyjny ws. Brexitu.

 

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

 

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

 

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

 

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook