Gliński: nie ma zgody na myślenie o wspólnocie narodowej w sensie etnicznym

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Nie ma zgody żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym; popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego - powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 
"Nie ma zgody na to, żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym" - powiedział wicepremier, który w Warszawie uczestniczył I Kongresie Inicjatyw Pozarządowych.
 
"Dziwię się, że wczoraj, faktycznie gdzieś w przestrzeni publicznej, na pięknym marszu narodowym, pojawił się transparent, który mógłby sugerować, że ktoś myśli o narodzie w kategoriach etnicznych czy w kategoriach rasistowskich" - powiedział Gliński. "Na to wsparcia polskiego rządu nie ma. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie popieramy tego rodzaju haseł" - oświadczył.
 
"Myślę, że to było hasło trochę prowokacyjne, w sensie szerszym; pewnie kontekstu rzeczy negatywnych, które są związane czy to z poprawnością polityczną, czy wprost polityką multikulturową. Myślę też, że był to pewien rodzaj prowokacji politycznej" - ocenił.
 
"Chciałbym wyraźnie powiedzieć: popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego. Dziwię się, ponieważ środowiska narodowe od wielu lat w Polsce mówią, że są związane z ideą narodową w sensie kulturowym. I to jest oczywiście potrzebne i ważne. Taka wspólnota jest wspólnotą pożyteczną. Wspólnota narodowa rozumiana w sensie etnicznym jest wspólnotą wykluczającą, wspólnotą, dla której zgody polskiego rządu w Polsce nie ma" - podkreślił. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.16

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 19:54:19 | 2017-11-13
Jestem upodobań konserwatywnych, ale nie nacjonalistycznych. To znaczy mój naród- współnota języka, kultury i historii jest dla mnie  czymś niezwykle ważnym. Niechęć, lekceważenie innych, o nienawiści już nie mówiąc jest grzechem, nie buduje wielkości mojego narodu, jest słabościa umysłową.
Faszyzm to pojęcie historyczne.Wywijanie tym epitetem dziś  świadczy o ignorancji. Nie należy używać słów niezgodnie  przeznaczeniem.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:13:22 | 2017-11-13
"popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego"

Oczywista oczywistość.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:43:45 | 2017-11-13
Panie Gliński, jak każdy z obecnego obozu władzy, również i Pan tak wywija odpowiedzi i dobiera sformulowania aby nie powiedzieć, że po drodze wam z nacjonalizmem i faszyzmem. Obóz rządzący oraz kościół wspiera rosnący ruch faszystowsko-nacjonalistyczny. 
Z historii wiemy do czego takie postepowanie doprowadziło. 

Oceń 5 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?