Warszawa: marsz Niepodległości przejdzie mostem Poniatowskiego

(fot. shutterstock.com)

Marsz Niepodległości przejdzie 11 listopada w Warszawie starą trasą, czyli przez most Poniatowskiego. Na przejście nową trasą przez most Świętokrzyski nie pozwoliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "To kolejna próba ataku na marsz" - oceniają jego organizatorzy.

 

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała we wtorek na Twitterze: "Wydałam zakaz dla Marszu Niepodległości #11listopada przez Most Świętokrzyski, ale wojewoda zezwolił na jego przejście Mostem Poniatowskiego".

 

Organizatorzy marszu zgłosili dwa wydarzenia na 11 listopada. Pierwsze - cykliczne - zgłoszone zostało do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Miałoby się ono odbyć w godz. 14-19 każdego 11 listopada w latach 2017-2020 na trasie: plac Defilad/Rondo Dmowskiego z planowaną trasą przejścia przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, Siwca na błonia Stadio Narodowego. Z kolei drugie, jednorazowe wydarzenie, zostało zgłoszone do urzędu miasta na godz. 13-20 z trasą: rondo Dmowskiego, Marszałkowska, Świętokrzyska, Tamka, most Świętokrzyski, Wybrzeże Szczecińskie, Sokola, Kamionek i na błonia Stadionu Narodowego.

 

W uzasadnieniu ratusza o odmowie przejścia trasy zgłoszonej do urzędu miasta (czyli przez most Świętokrzyski), które zostało wysłane do organizatorów Marszu, szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor z upoważnienia prezydent tłumaczy, że w poniedziałek 6 listopada wpłynęła do urzędu miasta informacja od wojewody o pozwoleniu na przemarsz cykliczny (z trasą przez most Poniatowskiego).

 

"Ustawodawca nałożył na organ gminy obowiązek wydania decyzji o zakazie przeprowadzenia zgromadzeń zwołanych w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia cykliczne" - wyjaśniono w piśmie do organizatorów marszu. "Z uwagi na fakt, że decyzja wojewody mazowieckiego została wydana w dniu 2 listopada 2017 r., nie ma możliwości przeprowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie zmiany miejsca i czasu zgromadzenia zwołanego wcześniej w tym samym miejscu" - podkreśliła Gawor.

 

Rzecznik Marszu Niepodległości Damian Kita w rozmowie z PAP uznał, że decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz to "kolejna próba ataku na marsz, próba wprowadzenia chaosu, aby ten dzień był dla nas niespokojny".

 

"Prezydent stolicy chce nam przeszkodzić w spokojnym świętowaniu" - ocenił. Zdaniem Kity "to ukłon w stronę środowisk liberalnych, które będą chciały zakłócić marsz".

 

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy 11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga". Marsz rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego, a zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

 

Wiceprezes stowarzyszenia MN Witold Tumanowicz mówił w połowie października, że Stadion Narodowy "to najlepsze miejsce, aby zakończyć tak wspaniały, uroczysty marsz, na który co roku przychodzi ponad 100 tysięcy osób".

 

Prezes stowarzyszenia Robert Bąkiewicz przekonywał w ostatnich tygodniach, że marsz ma przejść pokojowo, spokojnie. "Chcemy, żeby ten marsz był inny. Chcemy włączyć więcej pieśni, śpiewów" - mówił. Dodał, że organizatorzy zapraszają do udziału w marszu wszystkich, którym bliskie są wartości niepodległościowe i narodowe.

 

We wtorek Bąkiewicz, odnosząc się do decyzji prezydent Warszawy, napisał na Twitterze do Gronkiewicz-Waltz: "Czyżby to ostatnie decyzje na fotelu prezydent Warszawy? Walka z młodą patriotyczną młodzieżą i temat kamienic to pani +sukcesy+". 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 17:10:21 | 2017-11-07
Miejmy nadzieję, że odbędzie się bez siania nienawiści czyli bez wykrzykiwania nienawistnych haseł, bez niszczenia, bez bicia ludzi i bez rac które są zabronione. Miejmy też nadzieję, że będą trzeźwi a nie po kilku piwkach i nie dokonają zniszczeń w publicznych środka trnasportu.

Oceń 10 73 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~deon 17:10:21 | 2017-11-07
Marsz Niepodległości przejdzie 11 listopada w Warszawie starą trasą, czyli przez most Poniatowskiego. Na przejście nową trasą przez most Świętokrzyski nie pozwoliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "To kolejna próba ataku na marsz" - oceniają jego organizatorzy.
więcej

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook