Hamankiewicz: zwróciliśmy się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy

(fot. PAP / Jacek Turczyk)

Zwróciliśmy się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy rezydentów, aby wywarły presję na polski rząd - poinformował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, który w piątek odwiedził głodujących i poparł protest.

 

"Zwróciliśmy się do tych najbardziej zaprzyjaźnionych międzynarodowych organizacji, aby wywarły presję na polski rząd, żeby zechciał w ogóle rozmawiać" - powiedział Hamankiewicz. Dodał, że zwrócono się do 31 izb lekarskich m.in. z Austrii, Bułgarii i Czech.

 

Podkreślił, że w sprawie protestu nie chce się kontaktować z żadnymi politykami. "Nie chodzi o politykę, chodzi o polskich pacjentów" - dodał prezes.

 

Hamankiewicz poparł akcję lekarzy rezydentów, zakładając koszulkę z napisem "Popieram protest". "Chciałbym stanąć po tamtej stronie, razem z wami. Zakładam koszulkę i staję razem z wami w tym proteście" - powiedział.

 

Przekonywał, że lekarze mają prawo do protestu. "Zapewniam was, że jakiekolwiek twierdzenie, że lekarz nie ma prawa strajkować, jest nieprawdziwe" - oświadczył, podkreślając, że lekarz może strajkować w interesie pacjenta.

 

Odnosząc się do swoich rozmów z przedstawicielami zagranicznych organizacji lekarskich, mówił: "Nie uwierzono nam, że istnieje kraj w Europie, gdzie jest 4,4 lub 4,8 proc. PKB. (...) niemożliwe, żeby cywilizowany kraj w Europie miał tylko taki proc. PKB na ochronę zdrowia. Więc wyciągnęliśmy oficjalne dokumenty również i plany, przeciwko którym wy walczycie".

 

W środę po rozmowach z rezydentami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że rok 2017 jest rekordowym pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

 

Ponad 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

147

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marielle 13:50:19 | 2017-10-13
Podwyższanie stawek za procedury medyczne sprawi, że Polacy będą jeszcze bardziej bezsilni wobec choroby. Teraz już muszą żebrać w różny sposób.

Oceń 6 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook