"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat raka piersi, "polskie kobiety należały do pionierek na tym polu"

(fot. shutterstock.com)

Edukacja kobiet dotycząca profilaktyki raka piersi jest w Polsce na wysokim poziomie, szczególnie dzięki upowszechnianiu wiedzy na ten temat przez stowarzyszenia pacjentów, m.in. kluby Amazonek - oceniają eksperci.

 
Amazonki, czyli kobiety w trakcie lub po leczeniu raka piersi, działają w stowarzyszeniach w całym kraju. W sumie takich klubów jest ponad 200 w całej Polsce.
 
"Polskie kobiety należały do pionierek na tym polu. Z organizacji samopomocowej szybko przekształciły się w organizację społeczną, która stała się rzecznikiem wszystkich chorujących" - podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski, który w czwartek w Radomskim Centrum Onkologii wziął udział w konferencji z udziałem radomskich Amazonek.
 
Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, obchodzonego 15 października. Konferencji towarzyszyły dni otwarte w RCO. Chętne radomianki mogły wykonać bezpłatnie badanie USG piersi i mammografię.
 
Zdaniem prof. Pieńkowskiego stowarzyszenia działające na rzecz pacjentów, takie jak kluby Amazonek, mają duży wpływ na edukację społeczną.
 
Amazonki chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami. Tak było także w czwartek w Radomiu. "Dostałam drugie życie, więc mówię o swoich wcześniejszych kłopotach zdrowotnych innym kobietom. Namawiam je, żeby się systematycznie kontrolowały" - powiedziała PAP jedna z członkiń radomskiego Stowarzyszenia Amazonki-Dana, Janina Kowalczyk.
 
Rehabilitantka radomskiego stowarzyszenia Teresa Wojciechowska podkreśliła, że 20 lat temu, na początku działalności klubu, Amazonki niechętnie się ujawniały i mówiły publicznie o swojej chorobie. "Teraz panie są bardziej otwarte, nie boją się mówić o tym, czego doświadczyły, chętnie uczestniczą w akcjach edukacyjnych" - stwierdziła rehabilitantka.
 
W ocenie prof. Pieńkowskiego działalność Amazonek ma duży wpływ na świadomość społeczeństwa na temat raka piersi. "Należałoby sobie życzyć, żeby władze państwowe jak najczęściej współpracowały z takimi organizacjami, które są najbliżej problemu choroby nowotworowej" - stwierdził onkolog.
 
Amazonki od lat walczą m.in. o wprowadzenie w Polsce kompleksowego modelu leczenia raka piersi w ramach sieci ośrodków Breast Units. Ośrodki te - ich zdaniem - sprawdziły się w Europie i na świecie.
 
Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii powstał w styczniu 1987 r., z inicjatywy doktor Krystyny Miki - kierowniczki Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 1993 roku zawiązała się Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki" utworzonej przy Polskim Komitecie Zwalczania Raka. Obecnie ruch Amazonek skupia ponad 15 tys. członkiń.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook