Rafalska: musimy skoncentrować uwagę na chronieniu małżeństwa

(fot. PAP / Radek Pietruszka)

Dla autentycznego dobra naszego narodu musimy naszą uwagę skoncentrować na chronieniu i wzmocnieniu małżeństwa - powiedziała w środę podczas "Narodowej debaty o rodzinie" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 
Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w centrum zainteresowania rządu jest rodzina. "Od samego początku nasz rząd PiS nie miał wątpliwości, że w centrum naszego zainteresowania, w centrum działań będzie polska rodzina" - oświadczyła.
 
"Wyrażenie, że obok wolności i suwerenności największym dobrem narodowym jest polski dom, wzniesiony na trwałym małżeństwie, nie jest sloganem. Jest to prawda obiektywna, której szerzenie i wskazywanie jest największym zadaniem każdego Polaka" - mówiła Rafalska.
 
Zwróciła uwagę, że rząd podjął wiele inicjatyw, aby poprawić sytuację polskich rodzin. Chodzi m.in. o programy "500 plus", "Mieszkanie plus", "Za życiem" oraz zwiększenie minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
 
Rafalska zaznaczyła, że obecnie należy zastanowić się w jakiś sposób skutecznie wspierać małżeństwo i rodzinę "w przestrzeni wartości". "W centrum naszej uwagi najpierw musi się znaleźć godność osoby ludzkiej. Myślimy najpierw o godności małego dziecka, niezależnie od jego etapu rozwoju i stanu świadomości" - powiedziała.
 
Jak mówiła, nigdy za wiele jest wskazywania i egzekwowania kwestii związanych z godnością kobiety. "Pragniemy mocno podkreślić, że każda kobieta ma prawo do niezależności, swobodnego kreowania swojego życia, realizacji planów i rozwijania się w życiu zawodowym, godziwego wynagrodzenia i dostępności do wszystkich stanowisk" - oświadczyła minister.
 
Podkreśliła, że kobieta powinna mieć pełną wolność w realizowaniu się jako żona i matka. "Należy się jej za to szacunek i uznanie nie tylko w rodzinie, ale też w społeczeństwie" - dodała.
 
Zwróciła uwagę również na godność mężczyzn. "Dziesiątki pokoleń odpowiedzialnych mężów i ojców za punkt odniesienia stawiało sobie triadę największych wartości: Bóg, honor, ojczyzna. W imię (tych wartości - PAP) mocno angażowali się w zabezpieczenie podstaw bytu materialnego, wychowanie dzieci w oparciu o wartości chrześcijańskie" - oświadczyła szefowa MRPiPS.
 
Szczególna wartość według Rafalskiej - to trwałe małżeństwo, "zbudowane na bezinteresownej miłości, wzajemnym szacunku, uznaniu odrębności i komplementarności płci, jedności w realizowaniu wspólnych celów, otwartości na kompromisy".
 
Zacytowała m.in. słowa papieża Benedykta XVI: "Monogamiczne małżeństwo to fundament, na którym wspiera się cywilizacja zachodu. Jeżeli on ulega zniszczeniu, pęka także to, co istotne w naszej kulturze".
 
Odwołała się także do słów teologa moralności, ks. dr. hab. Jerzego Bajdy: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, zawarty w myśl planu bożego, zapisanego w samej istocie człowieczeństwa, jest w pewnym sensie miejscem, w którym rodzi się naród i uzyskuje swoją duchową i moralną swoistość" - powiedziała minister.
 
Podczas spotkania odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.
 
"Rodzina to najmniejsza, a zarazem podstawowa w naszym życiu wspólnota, w której uczymy się kształtować między ludzkie więzi i poznawać znaczenie fundamentalnych wartości, tj. miłości, odpowiedzialności i solidarności. To z rodziny wychodzimy w świat, to z niej wynosimy podstawy, które są sednem naszej tożsamości i relacji z innymi" - napisał prezydent.
 
Z kolei premier podkreśliła, że wśród wartości dla Polaków kluczowych szczególne znaczenie ma rodzina. "Pamiętamy o jej roli wychowawczej, społecznej i moralnej. Wiemy, że rodziny są siłą i nadzieją naszej ojczyzny" - zwróciła uwagę Beata Szydło.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.53

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 09:51:30 | 2017-09-28
Widzę usilny powrót do średniowiecza. Zaścianek zamiast nowoczesnego Państwa. Nakazy, zakazy zamiast myślenia. 25% dzieci rodzi się w związkach które nie zawrały małżeństwa ... a są rodziną.

Oceń 3 19 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?