Beata Szydło: dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty

Beata Szydło: dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty
(fot. PAP / Darek Delmanowicz)
PAP / mp

Reformę edukacji wprowadzamy po to, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną, ale też taką, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu - mówiła premier Beata Szydło, rozpoczynając rok szkolny 2017/2018 w Dobrzechowie (woj. podkarpackie).

Premier podkreśliła, że uczniowie wracają z wakacji do "nieco innej szkoły", niż ta, którą żegnali w czerwcu. "Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty" - powiedziała Szydło, zaznaczając że zmiany w edukacji były konsultowane z samorządowcami, pedagogami, środowiskami oświatowymi, ekspertami i rodzicami.
"I tym wszystkim państwu, którzy braliście udział w tych konsultacjach, zgłaszaliście swoje uwagi, chcę za to bardzo serdecznie podziękować" - dodała szefowa rządu.
Przekonywała, że rząd wprowadza obecną reformę po to, by "sprostać wyzwaniom współczesności, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną", ale też szkołą, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu; szkołą, która dobrze przygotowuje młodzież i dzieci do wyzwań, które przed nimi stoją" - podkreśliła Szydło.
Reforma edukacji, która weszła w życie 1 września przywraca 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika; funkcjonujące od 1999 r. gimnazja mają być stopniowo likwidowane.

Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc.- zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018, druga - 1 stycznia 2019, trzecia 1 stycznia 2020.

Minister wskazała, że "reforma rusza, ale jej domknięcie będzie jeszcze trwało przez jakiś czas".

Szefowa rządu oceniła, że reforma jest dobrze przygotowana - organizacyjnie i programowo. "Nie ma żadnych zagrożeń i to jest dla nas wszystkich największa wartość" - powiedziała premier.

DEON.PL POLECA

Szydło zapewniła, że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

"Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci" - podkreśliła szefowa rządu.

Nauczyciele, jak mówiła, muszą wiedzieć, że trudna misja, która wypełniają jest doceniana i że w ich zawodzie można realizować swoje plany, marzenia i ambicje.

"Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń - w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc."- zapowiedziała Beata Szydło. "Pierwsza podwyżka będzie na początku drugiego kwartału 2018 r., 1 kwiecień pierwsza transza 5 proc. podwyżki; kolejna 1 styczeń 2019 i ostatni etap 1 styczeń 2020" - podała. "Polska szkoła będzie otwarta i nowoczesna, ale będzie też czerpała z polskiej i europejskiej tradycji i kultury". 

Premier podkreśliła, że polska szkoła dzięki reformie "będzie szkołą, w której każdy musi znaleźć równe szanse bez względu na to, skąd pochodzi, gdzie mieszka, jakie są możliwości materialne jego rodziców".
"Polska szkoła będzie otwarta, nowoczesna, ale będzie czerpała pełnymi garściami z naszej polskiej tradycji i kultury, z naszej europejskiej tradycji i kultury. Będzie przewodnikiem, będzie uczyła, będzie wychowywała" - mówiła Szydło.
"Każdy ma prawo do tego, aby zdobyć jak najlepsze wykształcenie w polskie szkole, które będzie realizowało jego marzenia, ale też będzie spełniało oczekiwania i realizowało plan, który młody człowiek zakłada na swoją drogę życiową i będzie wykorzystywało jego talenty" - zaznaczyła premier.
Podkreśliła, że największym kapitałem jest młodzież i dzieci. "Naszym obowiązkiem dorosłych, ludzi odpowiedzialnych za oświatę, za państwo, za samorządy, za lokalne wspólnoty jest inwestować jak najlepiej właśnie w dzieci i młodzież, bo ten największy kapitał, którego nic nie zastąpi, żaden pieniądz, żadne dobra materialne, pięknie się rozwijał, wzrastał i przynosił jak najlepsze owoce.
"Po to przygotowaliśmy właśnie reformę, która taką dobrą szkołę dla naszej młodzież dzisiaj otwiera" - zaznaczyła szefowa rządu.

Naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, by było przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie Dobra Szkoła ma temu służyć - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.

"Nie ma nic cenniejszego niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość i naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, by było przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie Dobra Szkoła ma temu służyć" - powiedziała premier.

Podkreślała, że szkoła branżowa "ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale ma też przede wszystkim dać Polsce, polskiej gospodarce, nam wszystkim, dobrych fachowców, ludzi o najwyższych umiejętnościach, najlepszych kwalifikacjach, którzy będą potrafili nie tylko realizować swoje cele zawodowe, ale będą również przyczyniali się do budowania nowoczesnej gospodarki, będą odkrywali nowoczesne technologie i będą konkurowali z najlepszymi na świecie".

Premier stwierdziła, że reforma oświaty była przygotowywana od początku pracy rządu PiS. Dziękowała wszystkim zaangażowanym we wdrożenie reformy - dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom, kuratorom, samorządom. Premier zapewniła, że "będą dodatkowe środki, żeby ta reforma została dokończona". "W tym roku zaplanowaliśmy ponad 300 mln dodatkowo w subwencji, w przyszłym roku to będzie ok. 150, a w 2019 - ponad 200 mln" - zapowiedziała.

Premier podkreślała także zaangażowanie minister Anny Zalewskiej w przygotowanie reformy, podziękowała "za jej determinację, upór, za bardzo często trudne z ministrem finansów, z całym rządem, dyskusje"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beata Szydło: dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.