Morawiecki: jestem za powołaniem komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT

(fot. PAP/Marcin Bielecki)

Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł; Polakom należy się wyjaśnienie - powiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia.

 

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na antenie TV Trwam pytany o to, czy powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-owski odparł: "jak najbardziej jestem za tym". - Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim, to jest coś co naprawdę woła o pomstę do nieba - ocenił wicepremier.

 

- Obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia, inercję czy nawet indolencję wcześniejszych władz skarbowych, to można się zastanawiać, czy to jest tylko lenistwo i głupota, czy to jest coś więcej - mówił wiceszef rządu.

 

Dodał, że "nasze państwo zostało pozbawiane setek miliardów złotych". - Myślę ok. 200 - 250 mld zł - dodał. Ocenił, że jego zdaniem to właśnie temu zagadnieniu powinna się przyjrzeć KE.

 

- Uważam, że Polakom należy się to wyjaśnienie. Za te brakujące 200 mld to nie tylko byśmy mogli zrobić "5 tys. plus", przez jeden rok, zamiast "500 plus" (...), ale moglibyśmy zbudować za to 20 tys. dróg ekspresowych - wskazał. - To są gigantyczne środki, które zostały zdefraudowane - ocenił.

 

- To jest wielka sprawa wymagająca wyjaśnienia - podsumował wicepremier.

 

Pod koniec lipca poseł Klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak poinformował, że na jesieni powinien być gotowy wniosek tego klubu o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, które miały miejsce za rządów PO-PSL.

 

- Uważamy, że okres rządów PO-PSL trzeba rozliczyć nie tylko politycznie, ale musi przede wszystkim mieć znaczenie odpowiedzialność urzędnicza. Pytanie, które nas interesuje, a szczególnie mnie jako przedsiębiorcę, to co się takiego działo przez tyle lat, kto z odpowiedzialnych polityków odpowiadał za to, że przymykano oko na to, że setki miliardów złotych było wyprowadzanych z budżetu za pomocą karuzel, czy innych optymalizacji podatkowych - mówił Jakubiak.

 

- Widzimy jak w tej chwili wyglądają wpływy z VAT i że one rosną bez żadnej innej przyczyny, poza tą, że skrupulatnie jest to pilnowane, że system został uszczelniony. Czyli można było - dodał.

 

W lipcu br. resort finansów poinformował, że w okresie styczeń - czerwiec odnotowano wzrost dochodów z VAT w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. o 28,1 proc., czyli o ok. 17,6 mld zł.

 

Obecnie, od ubiegłego roku, działa w Sejmie jedna komisja śledcza - ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. Jednak np. w Sejmie VI kadencji (2007-11) działały równocześnie aż cztery komisje śledcze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.7

Liczba głosów:

244

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kmdrvel281 17:55:33 | 2017-08-10
Beniamin - SKOK to trzeba zrobić, ale ku rozsądkowi.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kmdrvel281 17:52:33 | 2017-08-10
Oriano - ponawiam zachętę poważnego zastanowienia się nad radą
Ewelinamar z 16:48:02

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kmdrvel281 17:43:28 | 2017-08-10
100% poparcia dla WDR !
również w innych koment.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:32:09 | 2017-08-08
Jestem za z nadzieją ,że powstanie także komisja do zbadzania działalności SKOKów  bo inaczej uznam ,że rządzący wykorzystując większość powołują tylko komisje im pasujące.

Oceń 22 96 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 20:47:55 | 2017-08-08
Jeśli są podejrzenia, że były nadużycia - przewałki na VAcie, to oczywiście trzeba to wyjaśnić. Powinna byc większa transparentność, aby nie trzeba było czekac na zmianę ekipy rządzącej, takie sprawy powinny byc monitorowane na bieżąco.

Oceń 30 147 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 18:51:13 | 2017-08-08
+

Komisja ma sens, ale tylko taka jej wersja jaką zaprezentowała p.Wassermann.

Oceń 42 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 15:40:54 | 2017-08-08
Śledczy to chyba będzie najbardziej poszukiwany zawód w Polsce...
A śledczego może powinien skontrolować następny śledczy...
Czy do polityki idą najbardziej zdemoralizowani ludzie??? :-(
A może najmniej kompetentni??? :-(

Oceń 37 174 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook