Od dzisiaj łatwiejszy dostęp do sprawdzonych leków ratujących życie

(fot. shutterstock.com)

Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta - przewidują przepisy, które w niedzielę weszły w życie.

 

Nowa regulacja ma ułatwić dostęp do terapii niestandardowych.

 

Zgoda ministra na pokrycie kosztu leku będzie wydawana wyłącznie dla środka, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku.

 

Jeśli więc lek nie został jeszcze zarejestrowany i jest np. w fazie badań klinicznych, wówczas jego zakup nie będzie finansowany przez NFZ. Refundowane mogą być tylko te terapie, których skuteczność została potwierdzona.

 

Na nowelizacji mają skorzystać ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych. W takiej sytuacji często znajdują się osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry’ego lub chorobę Niemanna-Picka.

 

Łatwiejszy ratunkowy dostęp do technologii lekowych wprowadza ta sama nowelizacja, która ogranicza dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

 

Od niedzieli wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?