Jarosław Gowin wykluczony z redakcji "Znaku"

(fot. Jarosław Gowin / youtube.com)

"Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko "Znaku" było i pozostaje wierne". Redakcja "Znaku" podjęła decyzje o usunięciu Jarosława Gowina ze składu Zespołu.

 

Oświadczenie w sprawie Jarosława Gowina

 

Miesięcznik "Znak" wydawany jest od ponad 70 lat. Przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko. Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej. Tradycja ta, którą urzeczywistniali Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, jest dla nas powodem do dumy, a także zobowiązaniem. Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu "Znaku", do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni.

 

Do dziś - mimo pogłębiającej się różnicy poglądów i odmiennej oceny sytuacji politycznej w Polsce - członkiem Zespołu pozostawał również Jarosław Gowin, który pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma w latach 1995-2005. Jednak ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko "Znaku" było i pozostaje wierne. Z tego powodu redakcja i wydawca "Znaku" postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu Zespołu.

 

Redakcja w składzie:

 

Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.37

Liczba głosów:

236

 

 

Komentarze użytkowników (29)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

zorro 12:20:59 | 2017-07-22
pytanie do ekomarek1: jakie wartości gwalci ksiądz sowa?

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 00:49:10 | 2017-07-22
Wreszcie jakiś chrześcijański gest.Ktoś kto jawnie gwałci wartości chrześcijańskie nie powinien być w redakcji chrześcijańskiego czasopisma.A kiedy podobny gest wykona Episkopat?

Oceń 3 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:16:21 | 2017-07-21
Brat europosłanki Róży Thun (PO) wyrzucił Jarosława Gowina (ZP) z konkurencyjnej partii. Polityczne zamówienie. Czystka jak u bolszewików.
-----

Jezuita o.Dariusz Kowalczyk: "Znak" wyrzucił ze swych szeregów Jarosława Gowina. Wot! liberal-lewackie rozumienie pluralizmu, demokracji, otwartości na inne poglądy.

Oceń 38 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 19:09:54 | 2017-07-21
Od dawna tego lewicowego szmatławca nie czytam. Dziwię się, że jeszcze nie zmienili nazwę na "Sierpem i młotem" albo "Miesięcznik Gender". Panie Jarosławie taka postawa tego brukowca to dla Pana tylko uznanie i zaszczyt.

Oceń 41 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

marray 17:22:33 | 2017-07-21
A ja teraz będę, posiadanymi egzemplarzami wykładał kubełek na śmeci...

Oceń 43 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 16:55:27 | 2017-07-21
Ależ to infantylne! Wykluczać z powodu zmian prawnych,na które J.Gowin w tej chwili nie miał wpływu. Środowisko "Znaku" uważam za stronnicze i wpisujące sie w walkę polityczną,co zupełnie pozostaje w sprzecznością z ideą pisma,choć Bogiem a prawdą to trudno się dziwić jak zna się historię wydawnictwa i poglądy jego "ojców założycieli". Czyżby nie pamiętano,jak zachowywało się pismo w latach Wielkiej Nowenny,jak krytykowało Prymasa,jak wyzywało społeczeństwo od "prostaków", "ciemniaków", "parobków z Brzezin",bo jaśnie oświecona inteligencja za wzorem francuskim chciała szybkiej recepcji myśli soborowej i nie mogła się przebić do "ludu z kruchty"? Czyżby nie pamiętano oklasków dla Gierka i zachwytów dla jego wizji Polski? Nie należę do fanów ministra ds. nauki i szkolnictwa wyższego, ale obłuda "Znaku" poraża.

Oceń 46 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 14:38:09 | 2017-07-21
Zamawiałam w Znaku wiele książek, czytywałam miesięcznik. Dziękuję, już nie będę. Te, co mam w domu, oddam. 

Oceń 57 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zorro 13:51:42 | 2017-07-21
Wszystkie moje zakupione egzemplarze miesięcznika Znak i pozycje wydane przez wydawnictwo Znak przeznaczę w najbliższym czasie na makulaturę. Mimo niskiej stawki 30 gr/kg makulatury uzyskam kilkanaście zlotych.
Panie i panowie:
Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak). pokazują Polakom jak można się w prosty sposób zaszmacić.

Oceń 83 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?