"O kształcie sądów nie może decydować jedna partia"

(fot. Grand Warszawa / Shutterstock.com)

Zgadzamy się z prezydentem: polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform; jednak sądy nie mogą być upartyjnione, niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie - napisał na facebooku Paweł Kukiz po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

 

Kukiz dodał, że poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Dudą, w którym uczestniczył także wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka trwało ponad godzinę. "Przedstawialiśmy nasze wątpliwości w sprawie ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości" - napisał na FB polityk.

 

Jak podkreślił, Kukiz'15 zgadza się z prezydentem, co do tego, że "polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform i głębokich zmian kadrowych". "Zwróciliśmy jednak uwagę na wadliwy - według nas - sposób powoływania sędziów KRS, gdyż uważamy że powinni być oni wybierani albo bezpośrednio przez Obywateli, albo KWALIFIKOWANĄ większością głosów w Sejmie" - dodał poseł.

 

Według Pawła Kukiza sądy wymagają "zasadniczych" reform, jednak - jak wskazał - "nie mogą być upartyjnione, a już absolutnie niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie".

 

"Zmiany w wymiarze sprawiedliwości muszą być głębokie, potrzeba zmiany systemowej, ale nie możemy mieć rewolucji kadrowej co 4 lata, gdy inne ugrupowanie zdobędzie większość. Gdyby np. w kolejnej kadencji władzę objęła dzisiejsza opozycja totalna, to z pewnością wykorzysta dzisiejsze PiS-owskie ustawy do totalnego zawłaszczenia sądów. A sądy mają służyć Obywatelom, a nie partiom!" - podkreślił lider Kukiz'15.

 

"Panie Prezydencie, od Pana teraz zależy czy zlikwidujemy patologie w sądownictwie czy też modelem sądów jednej partii nie stworzymy mechanizmu, który w niewłaściwych rękach przyniesie jeszcze więcej szkody" - zwrócił się Kukiz do Andrzeja Dudy.

 

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości.

 

W związku z projektem o SN w poniedziałek po godz. 11 w Sejmie - na zaproszenie Nowoczesnej - spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. W spotkaniu nie uczestniczyli posłowie Kukiz'15.

 

Wicemarszałek Tyszka pytany przez PAP, dlaczego klub Kukiz'15 nie pojawił się na spotkaniu, odpowiedział, że Kukiz'15 ma własny program "głębokiej reformy sądów", o który walczy od półtora roku. "On polega na tym, że my chcemy podporządkować wymiar sprawiedliwości obywatelom, tymczasem mamy wrażenie, że partie polityczne wszystkie biją się o to, jak zawłaszczyć sądownictwo dla siebie" - podkreślił.

 

Nowoczesna po piątkowym posiedzeniu zarządu partii zapowiedziała wspólne działania opozycji, m.in. utworzenie w Sejmie federacji klubów i kół opozycyjnych. W niedzielę lider Nowoczesnej Ryszard Petru wezwał do solidarności instytucje międzynarodowe, w tym m.in. Komisję Wenecką, Parlament Europejski, Trybunał Praw Człowieka i ONZ w związku z uchwaleniem przez Senat ustawy o KRS oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych.

 

Przed Sejmem protestowało w niedzielę kilka tys. przedstawicieli opozycji - m.in. KOD - przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groźby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział". Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

101

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 23:42:37 | 2017-07-17
Szanowny Panie Kukizie,

Problem z Panem jest taki, że wy to najczęściej jesteście mocni w gębie, ale jak przychodzi co do czego to skulicie ogon.

Ileż to tygodni przekonywaliście do surowego rozprawienia się z puczystami z grudnia. Marszałek Tyszka co dzień to bardziej by ich ukarał, wyrzucał, pozbawiał wręcz ćwiartował.

I co?

I jak p.Tyszka głosował na konwencie seniorów choć propozycja była dellikatna w porównaniu z Waszymi groźbami?

Oceń 30 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 23:12:40 | 2017-07-17
"Panie Prezydencie, od Pana teraz zależy czy zlikwidujemy patologie w sądownictwie czy też modelem sądów jednej partii nie stworzymy mechanizmu, który w niewłaściwych rękach przyniesie jeszcze więcej szkody" - zwrócił się Kukiz do Andrzeja Dudy.
---------
Przeciez ten teatr marionetek Kaczyński ma już rozpisany. Pan prezydent okaże "głęboką troskę" i skieruje projekt do "trybunału konstytucyjnego". Pani magister Przyłębska wyznaczy jakiś skład, który orzeknie, że proponowane zmiany nie przekraczają granic dopuszczalnej ingerencji ustawodawcy w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, czy wypichci cokolwiek innego, od tego gryzipiorki są, aby coś napisać.  Panu prezydentowi się natychmiast rozchmurzy czoło, że pomimo obaw wszystko działa prawidłowo i Kaczyński z kotem będa mruczeć zadowoleni, że wszystkie marionetki dobrze się nauczyły swoich ról i w swoim notesie odkreśli kolejny punkt "Załatwione".

Oceń 6 35 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:18:26 | 2017-07-17
Sądząc po wynikach oceny artykułu najwyraźniej w imię demokracji może i powinna przecież dostała w wyborach ponad 30% przy 50% frekwencji!Dlatego nie musi się z nikim liczyć.

Oceń 9 37 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook